V Letohrádku Kinských otevřou výstavu o venkově

- Tip na výlet autor: Michal Polák

Výtvarná dílna, ukázky výroby jitrnic či tradičních řemesel, taneční vystoupení a masopustní průvod doprovodí dnes odpoledne v pražském Letohrádku Kinských otevření výstavy. Má název Venkov a je příspěvkem do cyklu Národního muzea nazvaného Peníze. 

Letohrádek Kinských

Letohrádek Kinských,zdroj: Profimedia.cz

Výstava přiblíží život na českém venkově ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století. Interiér honosného Musaionu tak na čas zaplní venkovské stavení s autentickými předměty, které předkové používali při každodenních a sezonních pracích. Návštěvníci zjistí a na vlastní kůži vyzkouší, jak se tlouklo máslo, jak bylo náročné podojit krávu nebo co vše obnášel chov domácích zvířat. 

Model trojdílného domu s dvorem téměř v reálné velikosti přenese návštěvníky do původní venkovské domácnosti. Zpracování mléka ukáže dřevěný lis k výrobě tvarohu, na chov domácích zvířat upozorní bohatě zdobený koňský chomout. Šumavské sáně na svážení dřeva připomenou těžkou práci dřevorubců. Zajímavostí a zároveň nejstarším předmětem výstavy je ruční motovidlo k navíjení soukané příze ocejchované tak, aby se předešlo podvodům při prodeji vlny. Jedinečnou atmosféru venkova doplní unikátní fotografie z archivů etnografického oddělení. 

Výstavou Národní muzeum uzavírá výstavní cyklus Peníze, který se věnuje tématu peněz z různých úhlů pohledu. Chce ukázat, že i malé zemědělské usedlosti byly donedávna důležitými ekonomickými jednotkami. Byly do značné míry soběstačné, ale přitom se zapojovaly do široké sítě hospodářských či společenských vztahů. 

Tagy: Praha Letohrádek Kinských

Zdroje: ČTK