V Olomouci se vystavuje 600 starých gramofonů a rádií z celého světa

- Tip na výlet autor: Michal Polák

Více než šest stovek rádií a gramofonů z americké a evropské produkce je až do konce listopadu k vidění v muzeu historických automobilů Veteran arena v Olomouci. Exponáty do Olomouce zapůjčili soukromí sběratelé. Výstava mapuje historii světové produkce této audiotechniky z 20. až 60. let 20. století

Výstava v Olomouci

Výstava v Olomouci,zdroj: Veteran Aréna

"Mezi nejvzácnější kousky patří jedna z prvních verzí rádií Atwater Kent 10C z roku 1924 s trychtýřovým reproduktorem, známým z počátků výroby fonografů či gramofonů," řekl zakladatel olomoucké Veteran areny Lubomír Pešák. K vidění je slavný Edisonův fonograf i první verze amerických gramofonů na kliku či pozdější elektrické přístroje.

Technickou raritou je podle Pešáka reproduktor radiopřijímače z období 2. světové války, který na příkaz německé vlády jako přístroj určený širokým masám vyrábělo mnoho německých firem. Rádio tehdy v Německu sloužilo k šíření propagandy a přístroj dostal přezdívku "Goebbelsova tlama". "K jeho zvláštnostem patřil lisovaný papírový koš z tvrzeného papíru, který nahradil reproduktor železný z důvodu válečného nedostatku kovů," podotkl Pešák.

Výstava je přehlídka různorodosti

Expozice mapuje také evropskou a československou produkci rádiových přijímačů. Na výstavě jsou i přístroje z výrobního programu tuzemské společnosti Tesla, mezi nimiž je cenami ověnčený radiopřijímač Talisman, který měl aerodynamický tvar.

"Výstava je přehlídkou různorodosti zpracování. Od gramofonů, které jsou součástí zdobných dřevěných skříní, kdy se zesílení zvuku provede otevřením dveří skříňky, až po plastová rádia malých rozměrů a bizarních provedení," řekl Pešák.

Muzeum Veteran arena bylo v Olomouci otevřena v květnu 2010. Nyní si v něm mohou lidé prohlédnout 160 historických aut, motocyklů, benzinových stojanů, podvozků, motorů či převodovek.

Tagy: výstava Olomouc rádio gramofón

Zdroje: ČTK