V Ostravě tvoří Portugalci, nadchla je zeleň ve městě

- Zajímavosti autor: Sebastian Kantor

V Ostravě od poloviny července tvoří dva umělci z Portugalska. Výtvarníka Pedra Cunhu a performerku Marii Sophii Xavierovou nadchl nedávný festival Colours od Ostrava a především to, že je industriální město ve skutečnosti tak zelené. Své pocity přenášejí do děl, která v moravskoslezské metropoli vytvářejí. Řekla to manažerka Industrial Gallery. Právě tam si umělci vytvořili svůj ateliér, kde ke tvorbě využívají více médií - malbu, kresbu, sochy, video či fotografii.

S podobným projektem dvojice cestuje po světě. Takto už tvořili v New Yorku a po Ostravě mají v plánu vyrazit do Brazílie a pak do Číny. Náklady na jejich český pobyt hradí ostravská galerie. "Do projektu dávají svou invenci. My dodáváme vše ostatní. Za to nám pak zůstane část děl. Celkem nás jejich měsíční pobyt stojí do 80.000 korun," řekla majitelka galerie Šárka Hrdá.

Oba umělci si pobyt v Ostravě užívají a své postřehy promítají i do tvorby. "Zaujalo mě, že i když jde o průmyslové město, je zde tolik zeleně. To se snažím přenést i do svých maleb," řekl dnes novinářům Cunha, který už v Ostravě tvořil na ulici či v hale průmyslové slévárny. "Fascinuje mě minulost města. Prázdné doly a osudy horníků. Vše je tak pomíjivé. Je to výzva i pro budoucnost. Dává to signál, jak se dívat na život," míní.

Zájem má i Národní divadlo

Oba se zapojili i Festivalu v ulicích, který doprovázel akci Colours of Ostrava. Přímo na ulici společně s dalšími českými výtvarníky pracovali na velkoplošné malbě. O tu už projevilo zájem ostravské Národní divadlo moravskoslezské. "Chtějí obraz využívat jako kulisu," řekla Hrdá s tím, že téměř všechna díla, která dvojice v Ostravě vytvoří, zde zůstanou rok. Po tuto dobu s nimi bude pracovat galerie. Bude je vystavovat a nabízet k prodeji.

Sedmatřicetiletý Pedro Cunha, který se narodil v Lisabonu, se věnuje hlavně sochařství, kresbě a malbě. Samostatně či kolektivně vystavuje od roku 1995. O osm let mladší Xaviérová stejně jako jejím kolega vystudovala architekturu. Ve své tvorbě dává velký prostor fotografii. Zabývá se ale i improvizacemi a tancem.

Dvojice tvoří nejen za dveřmi galerie. Inspiraci čerpali i v průmyslové hale slévárny a dokonce i ve sběrně barevných kovů. Přímo v provozu továrny vytvořili dvě sochy.

Využili k tomu výhradně materiál, který v hale našli. Zájemci jejich výtvory budou moci spatřit na vernisáži už 31. července. Výstava v prostorách Industrial Gallery pak potrvá do konce srpna.

Tagy: umění Ostrava zelen

Zdroje: ČTK