V Ploštině výstava představuje těžký život pasekářů

- Cestování autor: Jan Janula

Novou výstavu o těžkém životním údělu lidí, kteří osídlili valašské paseky, zahájilo Muzeum jihovýchodní Moravy v Ploštině. Výstava s názvem Pasekářská osada Ploština, jejíž autorkou je etnografka Alena Prudká, doplnila místní stálou expozici o historii protifašistického odboje.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na Ploštině se dnes také konal pietní akt, jehož účastníci si připomněli 66. výročí vypálení místní pasekářské osady. Tyto události poutavě popsal ve své knize Smrt si říká Engelchen spisovatel Ladislav Mňačko.

Obyčejný neobyčejný život

"Výstava, kterou návštěvníkům v objektu muzea nabízíme, se ale věnuje jinému tématu, a to obyčejnému životu, který zde vedli místní obyvatelé před touto smutnou událostí," uvedla Prudká.

Doplnila, že výstava se snaží nastínit návštěvníkům především to, jak těžce se žilo lidem na tak odlehlých místech, jako je Ploština. "V mnoha ohledech musela být místní komunita velmi soběstačná," řekla Prudká.

Návštěvníci si mohou prohlédnout osadu i na dobových fotografiích a seznámit se s předměty, které dříve tvořily vybavení  domácností, dřevěnou stolicí na opracování dřeva, kolovratem, máselnicí, vařečníky, lžičníky a školními pomůckami aj.

Vypálení vesnice

Zahájení výstavy se uskutečnilo při příležitosti pietní akce, připomínající vypálení Ploštiny na konci druhé světové války. Nacisté 19. dubna 1945 zastřelili či zahnali do plamenů 24 lidí a zapálili deset z celkem 12 domů.

Uctění památky zavražděných obyvatel osady, kterého se dnes zúčastnilo na 400 lidí, se koná každoročně. Několik zničených domů bylo znovu postaveno roku 1947 a téhož roku byla vysvěcena nově postavená kaple.

Na jejich pilířích jsou desky se jmény všech umučených pasekářů. V roce 1975 byl vybudován Národní kulturní památník odboje a roku 1985 v jedné z nově postavených usedlostí byla otevřena expozice Muzea jihovýchodní Moravy o boji proti fašismu.

Tagy: morava památky

Zdroje: ČTK