Vatikán se připravuje na nápor turistů v souvislosti s blahořečením Jana Pavla II.

- Cestování autor: Jan Janula

Kalendáře, trička se slavnými slovy Karola Wojtyly "Nemějte strach", dokonce i sochy v životní velikosti: týden před blahořečením oblíbeného polského papeže, který zemřel v roce 2005, se podobnými suvenýry Vatikán jen hemží, píše agentura AFP.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Od 30. dubna do 2. května se ve Vatikánu očekává 300.000 lidí. Tvář Jana Pavla II., mladého, modlícího se, meditujícího, zdravícího davy, ale také stiženého koncem života Parkinsonovou chorobou, se objevuje v krámcích a kioscích na Via Coziliazione, která vede od Tibery na Svatopetrské náměstí.

Suvenýr, suvenýr...

Knihkupectví vedle nového bestselleru Benedikta XVI. o Ježíši Nazaretském vystavují za výklady četné knížky o Janu Pavlovi II. Jejich obálky jsou zářivě bílé jako papežské roucho.

Ve velkém obchodě se suvenýry u Svatopetrského náměstí přitahují pohled kolemjdoucích olejové portréty pochybné kvality či papežova socha v životní velikosti v bílém, u níž pózují turisté.

V mobilních kioscích, v nichž prodávají mladí imigranty z Asie nebo Afriky, lze koupit kýčovité tretky a sošky papeže ve stylu neapolských svatých.

Podvody jen kvetou

Byznys kolem papežova blahořečení je patrně výnosný. Například plakát stojí deset eur. Římská policie varovala před podvody, například  falešnými vstupenkami na mši na Svatopetrském náměstí, která se bude sloužit a na niž je vstup zdarma.

Zabavila tisíce padělaných hodinek s podobiznou Jana Pavla II. a upozornila turisty na vyšroubované ceny hotelů a nocleháren. Vyměřila pokuty, pozastavila povolení k provozu a šest hotelů, zejména u nádraží Termini a Vatikánu, uzavřela.

Švýcarská turistka Elis Conrathová, s kalendářem Jana Pavla II. v ruce, je vůči takovému obchodu s pochybnými suvenýry rezervovaná. "Koupila jsem to pro řádovou sestru. Pro ni to je důležité. Sama tenhle velký byznys příliš ráda nemám," říká.

Škapulíř potřísněný krví

"Je to nezbytný mechanismus komercializace. Jistý druh fetišismu, který církev akceptuje, protože soudí, že to přispívá k šíření jejího poselství," soudí vatikánolog Bruno Bartoloni. Klášter karmelitánů na věci pohlíží jinak.

"Rozhodli jsme se nežádat žádné příspěvky. Tohle všechno nabízíme zdarma, tak jako jsme od papeže obdrželi zdarma poselství o jeho víře," vysvětluje don Giuseppe Midili, vikář tohoto řádu pro Itálii. Klášter nabízí repliky malého škapulíře polského papeže.

V roce 1981 si Jan Pavel II. jen několik dní po atentátu na Svatopetrském náměstí, který jej málem stál život, nechal poslat do tohoto kláštera pro nový škapulíř symbolizující Pannu Marii, protože ten jeho byl potřísněn krví.

Na prvního máje

Margit Müllerová přijela z Bavorska, vlasti Benedikta XVI. Zatímco na fotografii zavěšené na vnější zdi kostela shlíží Karol Wojtyla trpící v křesle na svět zdánlivě přísným pohledem, cítí se být spojena s polským papežem pro jeho víru v posledních okamžicích života v roce 2005, kdy prožíval agonii ve svém bytě nad Svatopetrským náměstím.

Po tři sváteční dny spojené se Svátkem práce 1. května bude v pohotovosti na 3000 policistů, na 1200 komunálních zaměstnanců a na 2500 dobrovolníků.

Pro přepravu 267.000 lidí je přichystáno 5000 autokarů, rozdán bude asi milion lahví s vodou, jsou připraveny obří obrazovky a metro, kostely a muzea ve Vatikánu budou mít otevřeno i v noci. Výstavami a koncerty uctí Řím toho, kdo byl rovněž římským biskupem.

Zdroje: ČTK