Dnes je čtvrtek 15. května 2025., Svátek má Žofie
Počasí dnes 4°C Oblačno

Ve Vlčnově je muzeum mapující fenomén domácí výroby slivovice

18. 5. 2010 – 6:31 | Cestování | red | Diskuze:

Ve Vlčnově je muzeum mapující fenomén domácí výroby slivovice
zdroj: tisková zpráva

Expozici věnovanou fenoménu výroby slivovice a ovocných destilátů podomácku a její historii na moravsko-slovenském pomezí představuje Muzeum lidových pálenic, které bylo dnes slavnostně otevřeno ve Vlčnově na Uherskohradišťsku.

Unikátní muzeum vzniklo v jedné z bývalých stodol ve vlčnovském areálu památek lidového stavitelství.
"Textová a obrazová část představuje nejstarší zmínky o výrobě pálenky, která byla středověkými lékaři považována za vysoce ceněný léčebný prostředek, přes výrobu kořalky ve vrchnostenských palírnách až po soukromé a pěstitelské pálenice," řekl Jiří Jilík, mluvčí Slováckého muzea v Uherském Hradišti, které se na přípravě muzea podílí společně s obcí Vlčnov.

V muzeu je umístěno několik podomácku zhotovovaných destilačních zařízeních různého typu, velikosti a stáří. Osm z nich bylo jejich majitelům v minulosti zabaveno policisty při nelegálním, tak zvaném černém pálení.

Mezi nejmenší destilační zařízení patří replika stolní pálenice podle nákresu z Rakouska, mezi nejstarší pak bedněný chladič k pálenici. "Máme tady i moderní přístroje, jako například dvouplášťovou pálenici," řekla etnografka Slováckého muzea Marta Kondrová. Její slova doplnil spoluautor výstavy Jiří Severin s tím, že v muzeu mají i pálenici z Norska. "Na ní se pálilo až za polárním kruhem. Druhou raritou je pak pálenice vyrobená z pračky," podotkl.

Podle Severina bylo shánění exponátů velmi obtížné. "Začal jsem v hospodě. Chlapům jsem poručil borovičku. Pak jsem vyzvídal, kde by bylo něco zajímavého," svěřil se. Nicméně autorům nakonec nezbývalo nic jiného než se obrátit na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Tam už se nám potom začalo dařit více," doplnil.

Při hledání vhodných předmětů do sbírky nového muzea se spoluautoři setkali také s několika zajímavostmi, které jen dokazují, jak jsou "černí páleničáři" vynalézaví. "Zajímavá byla určitě pálenice, tedy její chlazení, zabudované do stavby. Takže byla nezabavitelná. Když tento dům ve Strání stavěli, tak do obvodu rovnou zabudovali chlazení," vzpomněl Severin.

Muzeum využívá možnosti přeshraniční spolupráce České republiky a Slovenska. Projekt je spolufinancovaný z evropských fondů. Na slovenské straně se na projektu podílí Centrum tradiční kultury v Myjavě.

Při příležitosti otevření muzea je připraveno několik lákavých bonusů - ke každé běžné prodané vstupence obdrží návštěvník brožurku Muzeum lidových pálenic - rukověť návštěvníka. Ke každé prodané vstupence končící číslem "5" to navíc bude DVD s filmem Jak vypít trnku. Majitel vstupenky končící číslicí "0" obdrží navíc CD Pijácké písně a padesátý a stý návštěvník ještě publikaci Všeho dokvasu.

Zdroje:

Předchozí článek

Tenisová dvojčata Bryanova dělí jeden deblový titul od rekordu

Následující článek

Langer je hrdý na to, že je terčem, do kterého se Paroubek strefuje