Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Vela Luka: Obec známá díky milostným písním

Vela Luka:  Obec známá díky milostným písním
zdroj: tisková zpráva

"Teprve teď vidím, co pro mě znamená Vela Luka… " To jsou v překladu verše písně, která proslavila město vela Luka, jenž leží v západní části ostrova Korčula.

Rozloha Korčuly je 276 kilometrů čtverečních a ostrov se tak řadí na šesté místo co do velikosti mezi jaderskými ostrovy. V  zálivu se nachází Vela Luka, obklopena četnými zátokami, které skýtají útočiště vinicím, olivovým hájům, fíkovníkům, stromům svatojánského chleba, borovicím a dalším středomořským bylinám.

S o něco méně než 5000 obyvateli je Vela Luka druhé město co do počtu obyvatel na jaderských ostrovech. Jeho poloha z něj činí jedno z nejlépe chráněných kotvišť a přístavů středního Jadranu a je tak velmi oblíbeno mezi jachtaři.

Jako obec začala Vela Luka vznikat teprve koncem 18. století. Kulturní centrum umístěné ve starém letním sídle Kaštel uchovává cennou archeologickou sbírku prehistorických nálezů, která pochází z blízkého neolitického naleziště, předměty z římských lokalit i sbírku moderního umění chorvatských i zahraničních umělců.

Na jižním svahu kopce Pinski rat bylo objeveno archeologické naleziště Vela špilja, které svědčí o přítomnosti lidí v této oblasti ještě v prehistorických dobách (kolem 3200 let před našim letopočtem). Plošina před vchodem do jeskyně skýtá pohled téměř na celý záliv, západní kraj Blatského pole a otevřené moře od ostrovů Vis, Sv. Andriju a Biševo až po Sušac a Lastovo. Z blízkých kopců je za hezkého počasí vidět až k ostrůvku Palagruža a na druhou stranu jižní části Hvaru a Pelješce a vrcholky masivu Biokovo.

Ve středověku si zde korčulská knížata a šlechta stavěla letní sídla a opevnění. Vela Luka je město, kde i dnes žije původní klapská hudba (klapa – lidový pěvecký sbor) a pyšní se zajímavým a bohatým kulturním dědictvím. Kulturně zábavní léto ve Vele Luce pod názvem Luško Lito začíná 24. června na svátek Sv. Ivana (Sv. Jan) obnovenou regatou veslic ze zálivu Gradina do centra města. Ve svém programu, který trvá až do začátku září a čítá na 40 večerů z programu Luškého Lita musíme zmínit vystoupení folklórního souboru Kumpanija, který pořádá historické plesy a rytířské hry, dále rybářské večery, večery olivového oleje, dramatické večery a večery klasické hudby.

Povinnou destinací pro všechny návštěvníky Vele Luky a obzvlášť turistů v letních měsících jsou ostrůvky Ošjak a Proizd. První se nachází uprostřed vjezdu do zálivu Vela Luka a je celý zarostlý borovým lesem, kterým vedou různé stezky až k jednotlivým zálivům a místům vhodným ke koupání a opalování. Na západní straně ostrůvku je velmi zajímavá a krásná jeskyně obklopena skalami a mořem. S postupem času byl Ošjak nazván „ostrovem lásky“.

O něco větší Proizd je od středu města vzdálen zhruba půl hodiny plavby člunem a naší pozornosti by neměl ujít díky přírodní kráse svých pláží skrytých v malých zátokách, tyrkysově modrým mořem a vůní borovic a soli. Zvlášť lákavé jsou tři pláže známé jako „Bili Boci“ a dále severní strana ostrova, ze které je krásný výhled na sousední ostrov Hvar a na otevřené moře. Před třemi lety byl Proizd vyhlášen nejhezčí pláží roku na chorvatské straně Jadranu.

Hotelové ubytování ve Vela Luka nabízí hotely „Adria“, Poseidon“ a „Dalmacija“ a pension „Jadran“. Dále jsou k dispozici četné pokoje a apartmány v soukromí a kemp „Mindel“ pro 200 osob, který je od centra města vzdálen pět kilometrů.V moderním léčebném centru „Kalos“ se provádí různé rehabilitační a preventivní programy a wellness programy.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma