Velký objev v Antarktidě?

- Cestování autor: red

Ruští vědci zkoumající "podzemní" jezera na Antarktidě se blíží velkému objevu. Po několika týdnech vrtání skrz ledový příkrov se zřejmě nachází zhruba pět metrů od hladiny jezera Vostok, největšího, nejhlubšího a nejizolovanějšího ze 150 podzemních jezer nejjižnějšího kontinentu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vědci předpokládají, že místo může skrývat dosud neznámé druhy pravěkého života. Podle vedoucího ruské polární stanice Vostok Alexeje Turkejeva polárníci za několik týdnů vrtání překonali 3750 metrů ledu a přiblížili se k hladině jezera na pět metrů.

Zima jak v ruském filmu

Venkovní teplota v této době, krátkém antarktickém létě, dosahuje minus 40 stupňů Celsia. Expedice musí pracovat co nejrychleji, neboť vzhledem k rychlému nástupu zimy je nezbytné opustit stanici nejpozději dnes.

Jezero se nachází v prostoru pod ruskou polární stanicí. Ruští polárníci jej zde nalezli při pokusných vrtech v roce 1996, kdy se dostali až na 150 metrů k jezerní hladině.

Vědci věří, že v hlubinách jezera objeví nové druhy života, které ukážou, jak vypadala země před dobou ledovou. Krajina skrytá pod ledem může nabídnout pohled na podmínky podobné těm na Marsu nebo Jupiteru.

Velká neznámá

"Je to jako zkoumat mimozemskou planetu, kde nikdo předtím nebyl.  Nevíme, co najdeme," uvedl Valerij Lukin z ruského Arktického a antarktického výzkumného institutu v Petrohradě, který na expedici dohlíží.

Ledový příkrov podle expertů působí jako peřina zachycující geotermální teplo, díky kterému jezera nemohou zmrznout. Ruské vědce následují američtí a britští průzkumníci, kteří se snaží odhalit další, menší jezera.

Usazeniny z těchto míst by měly umožnit výzkum tropických pravěkých dob. Antarktida nebyla vždy pod ledem: bere se za prokázané, že tento světadíl ležel značnou část svého vývoje v tropickém a později mírném klimatickém pásmu.

Zdroje: ČTK