Víkend ve Stockholmu? Nezapomenutelné chvíle v "Benátkách severu"

- Tip na výlet autor: Lucie Hyblerová

Stockholm je městem, ve kterém se pojí voda se světlem. V letních měsících se severní slunce odráží od hladiny rozsáhlých vodních ploch. Skoro byste řekli, že se právě nacházíte ve Středozemí. Vydejte se do "Benátek severu"! 

Stockholm

Stockholm, zdroj: ThinkStock

Historické jádro Stockholmu je tvořeno úzkými tmavými uličkami, které jsou obklopeny štíhlými, vysokými domy ze 17. a 18. století. Tep města udržují v chodu kavárny, restaurace, galerie i butiky. Město bylo položeno na ostrově Gamla Stan více než před 750 lety. Právě na severním cípu tohoto ostrova dodnes stojí královský barokní zámek. Jako jeden z mála zámků na světě je přístupný veřejnosti bez průvodce. Jeho výstavba probíhala již v letech 1697 - 1704. O 50 let později byl ještě rozšířen.

Stockholm Stockholm, zdroj: ThinkStock   

Švédsko si historicky zachovává svou autonomii a neutralitu. Zdržovalo se i válečných konfliktů. I proto se Stockholm stal jednou z nejmodernějších, kulturně nejpestřejších a nejhezčích metropolí v Evropě. Stockholm se pyšní bohatým kulturním životem (divadla, koncerty, výstavy). Švédové si na kulturu vyloženě potrpí a myslí i na ty nejmenší. 

Ostrov Djurgården 

Na tomto ostrově vybudovali roku 1891 Švédové vůbec první muzeum pod širým nebem na světě. V tomto skanzenu se mohou návštěvníci seznámit, byť na poměrně malé ploše, se švédskou kulturou. 

Říká se, že nejkrásnější pohled na Stockholm je z kopce Soliden. 

Nábřeží ve Stockholmu Nábřeží ve Stockholmu, zdroj: ThinkStock

Během udělování Nobelových cen, které se udělují právě ve Stockholmu, se tamější účastníci i ocenění ubytovávají ve známém Grand hotelu. Sehnat levné ubytování v tomto severském městě je ale oříšek, jelikož Stockholm patří všeobecně k nejdražším městům na světě. Od června do poloviny srpna jsou ale turistům často nabízeny slevy.

Nejlepší doba pro návštěvu jsou měsíce květen - srpen, kdy se teploty pohybují okolo 25 stupňů. V lednu a únoru zde převládají velmi nízké teploty.

  Stockholm Stockholm, zdroj: ThinkStock

Tagy: výlet stockholm

Zdroje: Redakce,100 nejkrásnějších měst světa