Dnes je úterý 13. dubna 2021., Svátek má Aleš
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Víkend ve Stockholmu? Nezapomenutelné chvíle v "Benátkách severu"

Víkend ve Stockholmu? Nezapomenutelné chvíle v "Benátkách severu"
Stockholm | zdroj: ThinkStock

Stockholm je městem, ve kterém se pojí voda se světlem. V letních měsících se severní slunce odráží od hladiny rozsáhlých vodních ploch. Skoro byste řekli, že se právě nacházíte ve Středozemí. Vydejte se do "Benátek severu"! 

Historické jádro Stockholmu je tvořeno úzkými tmavými uličkami, které jsou obklopeny štíhlými, vysokými domy ze 17. a 18. století. Tep města udržují v chodu kavárny, restaurace, galerie i butiky. Město bylo položeno na ostrově Gamla Stan více než před 750 lety. Právě na severním cípu tohoto ostrova dodnes stojí královský barokní zámek. Jako jeden z mála zámků na světě je přístupný veřejnosti bez průvodce. Jeho výstavba probíhala již v letech 1697 - 1704. O 50 let později byl ještě rozšířen.

Stockholm Stockholm | zdroj: ThinkStock   

Švédsko si historicky zachovává svou autonomii a neutralitu. Zdržovalo se i válečných konfliktů. I proto se Stockholm stal jednou z nejmodernějších, kulturně nejpestřejších a nejhezčích metropolí v Evropě. Stockholm se pyšní bohatým kulturním životem (divadla, koncerty, výstavy). Švédové si na kulturu vyloženě potrpí a myslí i na ty nejmenší. 

Ostrov Djurgården 

Na tomto ostrově vybudovali roku 1891 Švédové vůbec první muzeum pod širým nebem na světě. V tomto skanzenu se mohou návštěvníci seznámit, byť na poměrně malé ploše, se švédskou kulturou. 

Říká se, že nejkrásnější pohled na Stockholm je z kopce Soliden. 

Nábřeží ve Stockholmu Nábřeží ve Stockholmu | zdroj: ThinkStock

Během udělování Nobelových cen, které se udělují právě ve Stockholmu, se tamější účastníci i ocenění ubytovávají ve známém Grand hotelu. Sehnat levné ubytování v tomto severském městě je ale oříšek, jelikož Stockholm patří všeobecně k nejdražším městům na světě. Od června do poloviny srpna jsou ale turistům často nabízeny slevy.

Nejlepší doba pro návštěvu jsou měsíce květen - srpen, kdy se teploty pohybují okolo 25 stupňů. V lednu a únoru zde převládají velmi nízké teploty.

  Stockholm Stockholm | zdroj: ThinkStock

Zdroje:
Redakce, 100 nejkrásnějších měst světa

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,970 26,070
USD 21,850 21,990
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma