Vinetou by měl práci, v Yellowstonu řádí grizzly

- Cestování autor: Jan Janula

V americkém Yellowstonském parku žije nejvíc medvědů grizzly za několik desetiletí. Rostoucí medvědí populace ale nutí zvířata hledat si potravu i mimo největší divočinu, takže dochází k častějším konfliktům s lidmi.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vědci odhadují, že v národním parku v západní části Spojených států žije přinejmenším 600 medvědů grizzly. To je třikrát víc než v roce 1975, kdy byl lov těchto zvířat zakázán a medvědi byli označeni za ohrožený druh.

Střety s lidmi

Medvědi grizzly nyní žijí na území přes 57.000 kilometrů čtverečních. Místa, kde se dá nejsnáze najít potrava, už medvědi zcela zaplnili, a část zvířat je proto nucena žít blíž k vesnicím. To vede k jejich častějším střetům s lidmi.

Jen ve státu Wyoming bylo letos zaznamenáno 251 konfliktů - od zvířat, která děsila obyvatele měst, když hledala v odpadcích potraviny, přes zabíjení dobytka medvědy až po napadení lidí. Dvě osoby letos medvědi grizzly zabili.

Medvědí tlapy zatím nebudou

Americké úřady chtějí medvědy z Yellowstonského parku nechat odstranit ze seznamu ohrožených druhů. Jejich první návrh z roku 2007 ale nekompromisně zamítl soud v první instanci.

V současnosti se záležitostí zabývá odvolací soud, jeho rozhodnutí se ale neočekává dřív než v roce 2012. Do té doby si budou muset gurmáni, co se těší na medvědí tlapy, které vychvaloval ve svých románech Karel May, nechat zajít chuť.

Zdroje: ČTK