Vinohrady na Břeclavsku zdobí od víkendu obří skulptury

- Cestování autor: red

Nezvyklé "úkazy" na vinohradech v Tvrdonicích na Břeclavsku mají možnost vidět návštěvníci regionu.

Dvaadvacet umělců z Česka, Slovenska a Rakouska zde totiž vytváří celkem sedm obrovitých skulptur mezi vinicemi, které mají do oblasti přilákat turisty a zároveň ukázat na spolupráci těchto tří zemí. Za akcí stojí sdružení Tradiceum Moravicum, které na projekt v hodnotě 350.000 korun dostalo část financí z Evropské unie.

"Jedna ze skulptur, vyrobená ze dřeva, oceli a dalších stavebních materiálů, se inspirovala slavným Atomiem v Bruselu," řekl koordinátor projektu Jiří Fuchs. Mezi vinohrady návštěvníci uvidí také třeba sochy prastarých živočichů, kteří žili na planetě před miliony let.

Symbolika spolupráce

Další ze skulptur, vyrobená ze tří spojených dřev, má podle Fuchse symbolizovat spolupráci Česka, Slovenska i Rakouska. Tvrdonice jsou totiž jakýmsi folklórním centrem Podluží, výrazné podoblasti Slovácka, odkud je to pár kilometrů na Slovensko i do Rakouska.

Až na jednu skulpturu, která stojí v centru obce, jsou všechny umístěny ve vinohradech na soukromých pozemcích. Podle Fuchse umělci, kteří na místě pracují od minulého týdne, zatím dodělali zhruba polovinu skulptur. Další budou dokončeny v neděli. Cílem je podle Fuchse vytvoření kulturně-naučné stezky, která bude návštěvníky lákat k procházkám v přírodě. "Sochy zde budou umístěny tři roky, pak se uvidí, co dál," dodal Fuchs.

Tagy: Břeclavsko vinohrady

Zdroje: ČTK