Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Vítejte na Rudém náměstí!

Vítejte na Rudém náměstí!
Rudé náměstí, Moskva | zdroj: ThinkStock

Pojďme se společně podívat na historii a zajímavosti tohoto náměstí v centru Moskvy.

Je nejdůležitější náměstí hlavního ruského města Moskvy. Náměstí se nachází v centru města a je obklopeno Kremlem(na západě) a  Kitaj-gorodom(na východě). Po celém náměstí je od roku 1974 zakázána automobilová doprava a od roku 1993 je zakázáno fotografovat. Náměstí se rozprostírá na rozloze 90 350 metrů čtverečních.Od roku 1991 je na seznamu památek UNESCO. Na náměstí se nachází Leninovo mauzoleum, Nekropole u Kremelské stěny, kde jsou pohřbeni politické a vojenské postavy Sovětského stát a nebo chrám Vaslia Blaženého

Moskevský Kreml.
Moskevský Kreml.

Historie

Počátek náměstí se datuje od roku 1493, kdy Ivan III. nechal strhnout dřevěné domy, u kterých hrozilo velké nebezpečí požáru. Na jejich místě se usadili trhovci. Do roku 1625 bylo náměstí známo jako Požár, od tohoto roku bylo nazýváno „krásným náměstím“, protože se k náměstí přidali další části a byli postaveny další budovy. Pozdější změnou významu slova „красивый“, se z náměstí stalo Rudé náměstí. Byli zde korunováni carové a konali se tu vojenské přehlídky. Zajímavostí například je, že v roce 1987 německý letecký pilot Matias Rust podnikl neoprávněný let z Helsinek do Moskvy, přičemž s letadlem přistál na mostě přes řeku Moskvu a poté s letadlem dojel až k chrámu Vasila Blaženého.

Leninovo mauzoleum.
Leninovo mauzoleum.

Kluziště

Poprvé zde bylo postaveno kluziště pro moskevské divadlo v roce 2000. Od roku 2006 je zde kluziště stavěno každoročně a zaujímá plochu okolo 2800 metrů čtverečních. Kluziště pojme pět tisíc návštěvníků denně.

Swissôtel Krasnye Holmy Moscow.
Swissôtel Krasnye Holmy Moscow.

Swissôtel Krasnye Holmy Moscow

Je třiceti čtyř patrový hotel, který byl postaven v centru Moskvy a narušuje panorama Rudého náměstí. Tento pěti hvězdičkový hotel byl postaven v roce 2005 a obyvatelům Moskvy připomíná letištní věž. Spor zašel tak daleko, že se roku 2008 dokonce sešel ruský ministr kultury s majiteli hotelu. K žádné dohodě mezi nimi nedošlo.

AUTOR: Marek Obrázek

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,140 26,220
USD 21,560 21,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma