Vodáci budou mít potíže se sjížděním některých řek

- Cestování autor: Jan Janula

Vodáky čeká sice jak dnes tak zítra slunečné a teplé počasí, sjízdnost řek ale není všude zrovna ideální. Předpoklad, že by ji mírně mohly vylepšit deště, které podle předpovědi měly přijít před víkendem, se moc nenaplnil.

Nedostatek vody je na horských úsecích, mezi kterými bude pro zkušené jezdce sjízdná snad jen horní Otava. Ostatní peřejnaté části Jizery, Labe a beskydských řek nejsou sjízdné ani s vodou z tajícího sněhu, informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Splavné jen některé

V nížinách jsou splavné některé úseky i na menších řekách, například Úpu je možné splout s odřeným kýlem z Bohuslavic. Orlice jsou splavné na středních tocích, Tichá od Chocně a Divoká od Kostelce. Na těchto řekách jsou bezproblémové i nížinné úseky.

Plavba je možná i na Ploučnici mezi Mimoní a Stružnicí. Na Radbuzu a Úhlavu se mohou vodáci vypravit ve středních úsecích. Naopak bez vody jsou podle Jančara horní toky řeky Moravy včetně jejích přítoků, Bečvy a Odry.

Splavné jsou jen v dolních částech, kam se mohou vypravit i vodáci s otevřenými loděmi. Stejná situace je i na Ohři, Vltavě, Lužnici, Berounce a Otavě.

Vypouštění přehrady

Jihlava je splavná na středním toku v okolí stejnojmenného města. Na Dyji mohou vodáci vyrazit pod Znojmem. Na velkých tocích průtoky nejsou příliš vysoké, ale pro vodáky je vody dostatek, uvedl Jančar.

V sobotu zahájí vodáci sezonu na Doubravě, kde by jim mohlo pomoci i vypouštění Pařížovské přehrady. Ve stejný den čeká odemčení po zimě i Otavu pod Sušicí a v neděli Svitavu od Blanska.

Zdroje: ČTK