Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Vyražte do města pyšnícího se titulem Evropské hlavní město kultury

Vyražte do města pyšnícího se titulem Evropské hlavní město kultury
Porto | zdroj: ThinkStock

Porto (v některých jazycích též Oporto) je druhé největší portugalské město. Proslavilo se portským vínem. Což není zdaleka jediné pozitivum tohoto turisticky atraktivního místa, kde na každém kroku cítíte vůni Atlantského oceánu. Porto se Vám představuje ve své celé kráse! 

Jeho populace čítá 240 000 obyvatel, nicméně v celé metropolitní oblasti žije zhruba 1 750 000 lidí. Porto je moderní kosmopolitní město nedaleko břehu Atlantského oceánu. Oblast kolem města je jednou z nejvíce průmyslových oblastí Portugalska. Spolu s Lisabonem a oblastí Algarve patří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti země.

Porto je známé také svým celosvětovým vývozním artiklem – Portským vínem, které bylo původně vyváženo jen z tohoto města (odtud název). Sváželo a dodnes sváží po řece Douro, jehož hluboké údolí utváří kolorit města. Jižní břeh řeky již náleží obci Vila Nova de Gaia, součásti portské aglomerace. Historické centrum Porta – Ribeira bylo přidáno na seznam světových památek UNESCO v roce 1996.

Porto Porto | zdroj: ThinkStock

První dochované zmínky o Portu pocházejí z doby 4. století a nadvlády Římské říše. Prapůvodními obyvateli tohoto území byli ovšem Keltové. Během římské nadvlády město vzkvétalo, nicméně po zániku říše se posléze dostalo pod vliv Maurů (711). V roce 868 poslal na toto území Vímara Peres v rámci Reconquisty, skupinu bojovníků, kteří muslimské Maury porazili a vrátili Portokřesťanským vládcům.

Ve 12. století začala stavba katedrály Sé de Porto; některé části se dochovaly v románském slohu, další byly přestavěny v gotice a baroku. V té době bylo Porto sídlem portugalských králů. V roce 1387, po svatbě Jana I. a Filipy z Lancasteru (Anglie), dcery Jana z Gauntu, vznikla nejstarší vojenská aliance na světě.

Porto Porto | zdroj: ThinkStock

S rozmachem výroby vína v okolí řeky Douro rostla i potřeba rozvozu, a tak vznikaly nové a nové lodní cesty, jako například v roce 1703 mezi Portem a Anglií. V Portu začaly také vznikat specializované obchodní společnosti, které byly nezřídka v rukou Angličanů. V důsledku tohoto rozmachu anglických obchodníků začal Sebastião de Melo s monopolizací celého tohoto sektoru ve prospěch Portugalska. To ovšem přineslo mnoho nespokojenosti u drobných vinařů, kteří se proti tomuto bouřili.

Porto je po Lisabonu největším dopravním uzlem země, silničním i železničním. Přístav Porto de Leixões je největším v severním Portugalsku. Na severním okraji se nachází mezinárodní letiště Francisca de Sá Carneiro.

Portské mosty

Obchodním cestám procházejícím Portem bylo překážkou hluboké údolí řeky Douro; mosty, jež přes něj vedou, jsou neodmyslitelnou dominantou města. Prvním mostem byl pontonový Ponte dos Barcos zbudovaný roku 1806 (tragédii při vstupu napoleonských vojsk viz výše). Roku 1843 jej nahradil Ponte do Pensil, z něhož se dochovala dvojice pilířů. V roce 1877 byl vystavěn Ponte Maria Pia, přivádějící železnici z Lisabonu; odvážná stavba, již řídil Gustave Eiffel, sloužila až do roku 1991, kdy byl zprovozněn vedlejší Ponte de São João.

Nejznámějším mostem je pak dvoupatrový Most Ludvíka I. (Ponte Dom Luís I) o výšce 45 m, jehož stavbu řídil Eiffelův kolega Théophile Seyrig. Vystavěn byl v letech 1881—1886. Vrchní patro v současnosti využívá také linka D portského „metra“.

Porto Porto | zdroj: ThinkStock

Zdroje:
Wikipedia

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 22.3.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,690 23,810
USD 21,960 22,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma