Vyražte na filmový víkend do Varů. Počet účastníků se přehoupl přes 11 000!

- Tip na výlet autor: Lucie Hyblerová

K dnešnímu ránu se na karlovarském festivalu akreditovalo 11.017 účastníků. Z nich bylo 390 filmových tvůrců, 797 profesionálů a 665 novinářů. Veřejnosti bylo vydáno 9165 Festival Passů, stejně jako 117.539 vstupenek na 271 projekcí.

Změna v diváckém hlasování o cenu deníku Právo nastala těsně před závěrem festivalu. Dosud vedoucí Formanovu hořkou komedii Hoří, má panenko a sugestivní drama dánského režiséra Thomase Vinterberga Hon se shodnou známkou 1,14 odsunula na druhé místo belgická Enthovenova tragikomedie o bezbariérovém nevěstinci ve Španělsku. Má název Hasta la vista! a získala Grand Prix na MFF v Montrealu. Diváci jí udělili téměř absolutní jedničku - známku 1,06.

I když většina mladých lidí rozumí anglicky a dává přednost snímkům v originálním znění, doplňují filmové projekce titulky; sluchátka, do nich se simultánně tlumočilo, jsou minulostí. Ti, kteří tuto službu zajišťují, takzvaní titulkáři, slaví letos deset let spolupráce s festivalem. Díky jejich nenápadné práci mohou diváci rozumět slangu filipínské chudiny, skotskému nářečí či vtipům v estonštině. Před rokem 2003 se o srozumitelnost filmů starali tlumočníci, nyní titulkáři a díky digitálním technologiím se proces zrychlil. Až pět desítek překladatelů dostává dialogové listiny či filmy dlouho před festivalem, aby měli čas na překlad i synchronizaci titulků s obrazem a zvukem. Některé snímky však dorazí až těsně před projekcí - pak nastává hektický shon.

V karlovarských kinech opět letos usedá více než desítka agentů česko-slovenské filmové databáze a hodnotí uváděné snímky. Usnadňují tak uživatelům portálu www.csfd.cz orientaci v tom, na který filmse vydat. Nejde o profesionální kritiky, ale o fandy, kteří na tento server pravidelně přispívají. Zájemci tu naleznou komplexní informace ke každému titulu, doplněné biografií režiséra, filmografiemi herců, obsahem filmu a dalšími údaji. Portál má přes 350.000 uživatelů, měsíčně ho vyhledá přes 1,5 miliónu lidí. V databázi má přec 290.000 filmů, 51.000 hereckých profilů a 21.000 profilů režisérských.

Zatím šest titulů z festivalového programu uvede do kin distribuční společnost Aerofilms. Bude jimi už 12. července Najbrtův soutěžní Polski film a koncem měsíce hořká komedie Kena Loache Andělský podíl, která letos získala Cenu poroty na MFF v Cannes. Začátkem srpna se v kinech objeví Divoká stvoření jižních krajin - vítězný snímek loňského festivalu Sundance. Zabodoval i letos v Cannes, odkud si odnesl cenu Zlatá kamera za nejlepší debut.

Umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och ho označil za explozivní a uhrančivý debut roku. Na podzim se distribuce dočká snímek Francouze Leose Caraxe s názvem Holy Motors, který měl v soutěži Cannes světovou premiéru. V povídkovém filmu se v jedné z rolí objeví i zpěvačka Kylie Minogue.

Tagy: festival veřejnost účastníci

Zdroje: ČTK