Vyražte za zvířaty! V zoo se vylíhlo mládě vzácného čápa marabu

- Tip na výlet autor: Lucie Hyblerová

Návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem mohou v odchovně pavilonu Ptačí svět sledovat mládě vzácného čápa marabu. V dvorské zoo, která marabu chová od roku 1986, jde už o jednatřicáté mládě, informovala dnes mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Mládě, které se vylíhlo poslední březnový den, krmí ošetřovatelé několikrát denně malými rybkami. "Krmení mohou sledovat i návštěvníci. Marabu dostává rybky naložené ve směsi trávicích enzymů. Pohlaví ptáčete zatím neznáme," uvedla mluvčí. Po vylíhnutí vážil malý čáp 104,9 gramu, dospělí jedinci váží až osm kilogramů.

Chov marabu afrického je podle zoologů náročný, protože je obtížné vytvořit chovný pár a čápi se v zajetí velmi špatně rozmnožují, navíc je v chovech nedostatek samic. Dvorská zoo patří v Evropě mezi nejúspěšnější chovatele těchto čápů. "V současnosti máme tři páry, ale zatím se rozmnožuje jenom jeden, protože zbylé dva páry jsou ještě mladé," uvedla Myslivečková.

Marabu je domovem v Africe, na jih od Sahary. Pozorovat ho lze jak ve vlhkých, tak ve vyprahlých lokalitách. Dospělí ptáci jsou vysocí až 150 centimetrů a rozpětí jejich křídel je přinejmenším 3,2 metru.

Tagy: zoo mládě

Zdroje: ČTK