Vysočina pozve turisty do 51 míst spojených s českým filmem

- Cestování autor: red

Kraj Vysočina představí turistům 51 míst spojených s českým filmem. Netradiční filmová stezka obsahuje města, obce i památky, v nichž se natáčelo nebo která jsou spojena se známými hereckými osobnostmi. Místa jsou vyznačena a popsána v mapě s názvem Putování za filmem, která bude vydána v nejbližších dnech. Od podzimu budou tyto informace dostupné i na internetu, řekla Jitka Mattyašovská z krajské organizace pro rozvoj cestovního ruchu Vysočina Tourism.

Pátrání po zajímavostech spojených s filmem trvalo v kraji přes dva roky. "Jsou to místa, o nichž jsme se dověděli sami nebo z knížky Radka Laudina. Měli jsme také výzvy v rádiu," přiblížila Mattyašovská.

Doplnila, že inspirací pro vytvoření takového turistického putování byly dobré zkušenosti z Humpolce. Hliníkovi, fiktivní postavě ze slavného filmu Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero, tamní recesisté před osmi lety odhalili pomník. Díky velkému ohlasu později přibylo i muzeum.

Map bude vydáno 5000. Kraj je bude od října představovat na tuzemských propagačních akcích a veletrzích cestovního ruchu. Od příští turistické sezony je návštěvníci kraje dostanou i v některých informačních centrech.

Pro filmaře je na Vysočině nejlákavější renesanční Telč. Záběry z tohoto města se objevily v hraném filmu už v roce 1939. Na začátku 60. let natáčel v Telči svůj film Až přijde kocour režisér Vojtěch Jasný. Točily se tam pohádky i scény velkofilmu Bathory Juraje Jakubiska.

Filmaři jezdí třeba i na zámek Jaroměřice nad Rokytnou, na hrad Lipnice a do Jimramova. Film Jiřího Menzla Postřižiny proslavil pivovar v Dalešicích.

Zmapování filmové stezky je součástí projektu na zkvalitnění marketingu turistické nabídky na Vysočině s rozpočtem kolem deseti milionů korun. S podporou evropských dotací v něm během posledních dvou let byla vydána řada propagačních materiálů.

Tagy: Vysočina

Zdroje: ČTK