Dnes je středa 1. prosince 2021., Svátek má Iva
Počasí dnes 2°C Občasný déšť

Za Erasmem do Litvy

Za Erasmem do Litvy
Litva | zdroj: ThinkStock

Přemýšlíte, kam na Erasmus? Inspirujte se zkušeností studentky Ireny.

Zjistěte si možností vaší univerzity a zvažte, jaké jsou vaše možnosti. Erasmus v Litvě je jistě další dobrou studentskou zkušeností. 

Iren, proč jsi se rozhodla před rokem zrovna pro studijní pobyt v Litvě?

Pro studijní pobyt jsem se rozhodla, protože jsem chtěla zlepšit své jazykové znalosti, rozšířit si obzory a podívat se, jak se učí jinde ve světě a samozřejmě cestovat. Litva byla jedna z mála možností, kde nabízí podobný studijní obor a na severovýchod jsem ještě neměla tu čest nikdy zavítat.  

Jaké jsi musela splnit podmínky pro to, abys mohla na studijní pobyt?

Nic extra náročného, test a ústní pohovor z angličtiny a průměr nad 2,0.

Studentský Halloween.
Studentský Halloween.

Jaké byly začátky? Co byl pro Tebe asi největší šok, a co naopak příjemné překvapení?

Největší šok bylo asi vystřízlivění z naivity, že všichni umí alespoň trochu anglicky, což v Litvě platí o generaci pod 25 let. Takže se vám stane, že jedete autobusem a nevíte kam, nikdo vám neporadí. A když ano, tak litevsky či rusky. A to nedej bože, když potřebujete lékařské ošetření.

Za příjemné překvapení bych naopak považovala téměř dokonalou organizaci všeho na univerzitě a zároveň mě mile překvapila studentská organizace ESN. Každý zahraniční student měl přiděleného svého mentora, který mu pomáhal s popříjezdovými formalitami, sestavením rozvrhu a celkovým rozkoukáváním se. ESN pro nás celý semestr pořádala akce všeho druhu – od maškarních bálů, přes znalostní soutěže, výlety apod.

Jak bys popsala studijní systém? V čem se liší od toho našeho?

Studijní systém na litevské technice byl téměř totožný s naším. Jediným rozdílem byla odlišná váha kreditů. Za 1 kredit vám je uznán 1,5 ECTS kredit. A nepatrně se liší i stupnice bodování. Místo klasických známek 1 - 4 či A - F se boduje od 0 do 10, přičemž 10 je maximum a pro úspěšné složení zkoušky musíte mít 5.

V čem bylo studium v Litvě těžší?

Tak studium samozřejmě bylo těžší v tom, že angličtina není můj mateřský jazyk a je časově náročnější dané problematice porozumět, a poté se ji naučit. Což zejména platilo v ekonomice, kde jsem bez slovníku nedala ani ránu a pak v aplikované matematice. Tam však byl problém i omezená angličtina vyučujícího, takže pochopit látku dalo značné úsilí.

Společné foto Erasmáků.
Společné foto Erasmáků.

Kde jste byli ubytovaní?

Jako student máte dvě  možnosti: koleje anebo pronájem,  který je sice komfortnější, ale dražší a přicházíte tak svým způsobem i o kolejní život. Koleje pro zahraniční studenty se ve Vilniusu pohybují kolem 120 eur, přičemž kvalita je dost různorodá.  Když máte štěstí, jako já, dostanete zrekonstruovaný dvojlůžák s vlastní koupelnou a kuchyní (kde tedy ve většině případů nefunguje trouba či sporák) anebo nezrekonstruvaný se sdílenou koupelnou pro dva pokoje, kde můžete objevit nejrůznější plíšně, houby apod. A co za spolubydlící/ho dostanete, vám nikdo nezaručí.

Jak bys popsala studentský noční život?                                                                      

Samozřejmě záleží, jak se ke svému volnému času postavíte. Vilnius nabízel velké množství kulturního či společenského vyžití od divadel, kin, diskoték či tradičních restaurací s živou hudbou. Občas to bylo divoké, ale stálo to za to.

Co bys vzkázala budoucím Erasmákům, kteří se třeba i obávají vyjet?                                  

Každý se bojí. A není čeho. Erasmus je neocenitelný zážitek, který vám v jistých směrech otevře oči a přinese další zkušenosti. Jaké, záleží už jen na každém z nás.

AUTOR: Eva Málková

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.12.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,450 25,550
USD 22,470 22,610
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma