Zahraniční dovolené díky silné koruně zlevnily, nejlacinější je Bulharsko

- Cestování autor: Jan Janula

Pobyty v zahraničí pro české turisty díky sílící koruně v březnu meziročně zlevnily v průměru o tři procenta. Kupní síla české měny se nejvýrazněji zvýšila vůči egyptské libře, zvedla se o desetinu, uvedl dnes hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Mezi nejčastěji navštěvovanými zeměmi je stále nejlevnější Bulharsko, na shodnou cenovou úroveň jako v Česku spadlo Chorvatsko, doplnil.

Síla české měny

"V porovnání s minulými lety je pozoruhodné, že kupní síla koruny vzrostla vůči třinácti sledovaným zemím bez jediné výjimky," uvedl Sobíšek.

Vůči zemím eurozóny česká měna posilovala v rozpětí jednoho až tří procent. Sílu české měny povzbudilo její zpevnění proti euru o 3,6 procenta, opačně působila vyšší inflace v jednotlivých zemích ve srovnání s inflací v Česku.

Mezi dvanácti nejnavštěvovanějšími zeměmi je dlouhodobě nejlevnější Bulharsko. Podle šetření UniCredit Bank je zde možné za 1000 korun nakoupit stejné množství zboží a služeb jako za 1474 korun v Česku.

Drahá  Francie

Pro české turisty zůstávají drahé zejména země "staré" Evropy. Například ve Francii, která se ze sledovaných zemí jeví jako nejdražší, turista za tisícikorunu pořídí shodné množství zboží a služeb jako za přibližně 600 korun v tuzemsku.

Výrazně cenová hladina klesla v tradičně dražším Chorvatsku. Letos by tam Češi měli být schopni nakoupit za tisícovku o 16 korun větší balík zboží a služeb než doma, doplnil Sobíšek.

Nejčastější zahraniční destinací, kam Češi vyjíždějí na dovolenou, je stále Chorvatsko. V roce 2010 sem na pobyt se čtyřmi a více noclehy vyrazilo podle Českého statistického úřadu 687.000 českých turistů.

Meziročně se ovšem počet dovolených snížil z předchozích 814.000. Druhou nejčastější destinací bylo loni sousední Slovensko se 604.000 příjezdy a třetí pozici v pomyslném pořadí obsadila Itálie s 593.000 příjezdy českých turistů.

Tagy: Evropa měna turistika

Zdroje: ČTK