Dnes je neděle 25. července 2021., Svátek má Jakub
Počasí dnes 27°C Místy bouřky

Zámek Kačina láká turisty na Chotkovské slavnosti, bude na co se dívat

Zámek Kačina láká turisty na Chotkovské slavnosti, bude na co se dívat
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Zámek Kačina u Kutné Hory, který nechal na počátku 19. století postavit hrabě Jan Rudolf Chotek, je nejvýznamnější empírovou stavbou na našem území. Měl - na rozdíl od jiných památek zdevastovaných soudruhy - štěstí v tom, že ho už v roce 1950 vláda dala k dispozici Zemědělskému muzeu jako muzejní a výstavní prostor.

Před šesti lety byly navíc původní zemědělské a potravinářské expozice rozšířeny o prezentaci života různých společenských vrstev 19. století na venkově, zpřístupněna je i Chotkovská knihovna, divadlo a tzv. Chotkovská expozice přibližující dějiny rodu Chotků.V roce 2001 se zámek Kačina na základě nařízení vlády stal národní kulturní památkou.

Program  pro děti

Národní zemědělské muzeum ovšem nezahálí a pořádá na zámku zajímavé akce, některé již drahně dlouho, jako například Chotkovské slavnosti, které budou 19.6.2011 již osmnácté. Určitě stojí za návštěvu, jejich začátek je od 10.oo a trvají až do odpoledních 17.oo hodin.

V letošním roce zahrnují i oslavu dne dětí, kterému je přizpůsoben i jejich program. Je pro ně například  připraveno putování za broučky zámeckým parkem. Na jednotlivých stanovištích budou děti překvapeny výjevy ze života hmyzu, které jim zpříjemní plnění jednoduchých soutěží.

Zpříjemněním budou i malé odměny a další dětský program jako dětské divadelní představení nebo vystoupení kouzelníka, jízda na konících a možnost zaskotačit si na dětských atrakcích. Jistě je potěší i malá výstava drobného hospodářského zvířectva, kterou zorganizují žáci SZeŠ Čáslav.

I pro  rodiče

Ale i rodiče a ostatní dospělí nepřijdou zkrátka. Je pro ně připravena již tradiční přehlídka ukázek venkovských řemesel, spojená s prodejem výrobků, poznávací soutěž bizardních předmětů z muzejních depozitářů, přehlídka vývoje odívání v programu Od pravěku po současnost v podání členů agentury Trn v oku .

V malé kavárničce se představí Frolíkova pražírna kávy z Borohrádku. Mezi milovníky kávy zřejmě toto jméno není neznámé. Pan Frolík zde předvede nejenom svůj ojedinělý způsob pražení kávy, ale má připravené filmy o pěstování, sklizni, zpracování a využití kávy.

Kromě programu slavností jsou tradičně zpřístupněny výstavy a expozice, přístupný je i rozsáhlý zámecký park, který prochází generální rekonstrukcí a jeho nynější vzhled jistě bude pro řadu návštěvníků milým překvapením.


Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,640 25,720
USD 21,780 21,920
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma