Zámek v Telči bude zase patřit (i) hračkám

- Cestování autor: red

Stejně jako loni bude státní zámek v Telči letos lákat hlavně dětské návštěvníky na celoroční výstavu hraček. Úspěšná loňská výstava Hračky nestárnou v bývalé zámecké galerii bude doplněna o mechanické hračky a dětské kinematografy, které zámku zapůjčili soukromí sběratelé. Novinářům to dnes řekl kastelán Bohumil Norek.

"Zatímco na klasických prohlídkových trasách jsme zaznamenali úbytek, hračky nám výrazně zvedly návštěvnost," uvedl Norek. Lákadlem pro dětské návštěvníky bude vedle stavebnic, šlapacích aut a elektrického kolotoče hlavně velké funkční kolejiště na ploše kolem 12 čtverečních metrů.

Krysáci se líbí

Výstavu doprovodí reprodukce dobových fotografií s dětskými motivy z dochovaných zámeckých alb. Loni výstavu hraček, později doplněnou o výstavu populárních Krysáků z Večerníčku, zhlédlo 24.000 lidí, což je téměř třetina celkové návštěvnosti.

O stálé expozici hraček na zámku však kastelán neuvažuje. "Zjistili jsme, že je jich už všude moc, vymysleli jsme proto do budoucna jiné lákadlo. Bude to bomba, ale zatím ho neprozradím," řekl s úsměvem Norek.

Přes úspěch však počty návštěvníků v telčském zámku stejně jako i v jiných památkových objektech klesají. Podle Norka měli návštěvníci v 70. letech minulého století jen jednu prohlídkovou trasu, roční návštěvnost však dosáhla 100.000 lidí.

Návštěvnost klesá

"Teď máme dvě klasické trasy a k tomu ještě hračky a jsme rádi za 80.000 lidí," posteskl si kastelán.

Telčský zámek je však přes problémy s více než 86.000 návštěvníky nejvíc navštěvovanou památkou ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině.

Patří mezi ně také zámky v Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou, hrad Lipnice a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Celková návštěvnost dosáhla téměř 184.000 lidí. 


Zdroje: ČTK