Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Zimní oblečení: končí jeho sezona

Zimní oblečení: končí jeho sezona
zdroj: Archiv

Víte, jak správně vyprat své outdoorové oblečení?

Zima pomalu a jistě končí a s ní i období sezonních sportovních aktivit. Nastává čas, kdy postupně obměňujeme svůj šatník. Také máte v nejbližší době v plánu uložit zimní vybavení do skříně a chtěli byste ho na „sezónní odpočinek“ uložit čisté? Nebo se vám naopak zdá, že jarní bunda není nejčistší nebo neslouží tak dobře, jak by měla? Jednoduše své oblečení vyperte! Rozhodně ale ne v obyčejném pracím prostředku.

Aby vaše bunda, kalhoty či trekkingová obuv plnily dobře svou funkci co nejdéle a především, aby splňovaly nároky na vodoodpudivost či voděodolnost, je třeba o ně správně pečovat. Povrch textilie u outdooroového vybavení bývá obvykle speciálně upraven tak, aby působil vodoodpudivě a nenasakoval vodu do své struktury. Takové výrobky mají tzv. Durable water repelent (DWR) povrchovou úpravu, která – pokud je správně ošetřena - působí tak, že kapičky vody stékají po povrchu pryč. Během užívání však tato úprava materiálu postupně (vlivem odírání, používání běžných čisticích prostředků, kyselých dešťů apod.) přestává být účinná a voda se začne do textilie vsakovat. Dochází k tzv. smáčení. Smáčení pak snižuje prodyšnost materiálu, a tak i jeho funkčnost. Dané oblečení se stává méně pohodlným, nasává vodu, je těžší a na dotek je studené a vlhké.

Povrchovou úpravu funkčních oděvů můžeme zhruba rozdělit na dvě skupiny:
• Ty, které mají pouze vodoodpudivou vrstvu, tj. vrstvu, která zaručuje jen dočasnou ochranu před promoknutím.
• Ty, které jsou vybavené vysoce nepromokavou a prodyšnou úpravou, tedy membránou. Nejznámějším typem takové membrány je GORE-TEX®.
Problém se smáčením mají přitom obě skupiny oděvů. U oděvů s membránou se sice vlhkost nedostane až k tělu, ale oděv se stává těžším a především je podstatně omezena jeho prodyšnost.

Že je potřeba voděodolný oděv ošetřit a vyprat, poznáte jednoduše:  zasáhnout je potřeba ve chvíli, kdy se voda na povrchu látky přestane shlukovat do oddělených kapek, které se dají jednoduše setřít či sklepnout. Pro praní je přitom vždy potřeba použít speciální čisticí prostředek, který nečistoty a špínu odstraní, ale zároveň obnovuje funkční vlastnosti DWR vrstvy,“ říká Michal Burda, produktový manažer společnosti HUDYsport a dodává: „rozhodně nedoporučujeme prát membránou opatřený oděv v mýdlovém roztoku, běžném pracím prostředku nebo jej chemicky čistit. Všechny tyto způsoby totiž zanechávají na tkanině zbytky, které brání shlukování kapek a volnému stékání vody, takže vlhkost pak může snáze proniknout do látky.“ V nabídce jsou i přípravky určené k čistění oblečení s péřovou výplní a několik typů impregnací, které se používají při praní v pračce, či se nanášejí sprejem přímo na oděv.

Chystáte-li tedy vyprat svou outdoorovou bundu, a pomoci tak obnovit její funkčnost, řiďte se následujícími radami:
1. Před praním nejdříve zapněte všechny klasické i suché zipy.
2. Zkontrolujte za jakých podmínek je možné konkrétní produkt prát a také, zda je oděv možné sušit. Podle toho nastavte prací program.
3. Vždy použijte speciální prostředek určený pro daný funkční materiál. Množství speciálního prostředku, které použijete místo pracího prášku, je vždy uveden na obalu. Obvykle jej můžete umístit do nádržky na prací prostředek či přímo do bubnu pračky. Pravidelným čištěním prostředky pro obnovu DWR vrstvy tak své bundě či jinému oděvu navrátíte jeho funkčnost a můžete spokojeně vyrazit do přírody s pocitem, že vaše oblečení vás nezklame ani v nepříznivém počasí!

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma