Zlatá ulička se bude opravovat

- Cestování autor: red

Zlatá ulička na Pražském hradě bude od května nejméně na rok uzavřena kvůli rekonstrukci.

Rozsáhlá rekonstrukce
Zlatou uličku čeká zřejmě nejrozsáhlejší rekonstrukce v historii. Opravy se budou týkat hlavně zastaralé kanalizace, která podle Hradu představuje riziko pro statiku celé uličky, řekl  ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Turisty oblíbená ulička bude uzavřena od 1. května. Znovu by se mohla otevřít v dubnu či v květnu příštího roku. Hrad bude Zlatou uličku opravovat pod dohledem památkářů a potřebný prostor dostanou i archeologové. Uzávěra uličky se tak může proti nynějšímu plánu protáhnout či zkrátit i o několik měsíců. Stavbaři při rekonstrukci budou kopat do hloubky až šest metrů. Archeologové tak dostanou poprvé příležitost k rozsáhlému výzkumu v této části Hradu. Příslibem zajímavých objevů je  mimo jiné to, že ulička vznikla na navážce, kam se původně vyvážely hradní odpadky.

Historie Zlaté uličky
Zlatá ulička vznikla po vybudování severního opevnění Hradu. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou dnes posledním zbytkem drobné zástavby Pražského hradu. Bydlela zde hradní čeleď, snad zlatníci a hradní střelci. Pověsti uličku spojovaly s alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II. Její pitoreskní charakter přilákal řadu umělců. V jednom z domků krátce bydlel i spisovatel Franz Kafka.

Nová Zlatá ulička
Po dokončení oprav Zlaté uličky by se měl změnit i její současný charakter tak, aby byla spíše historickou expozicí než "soustavou prodejen". Správa Pražského hradu plánuje, že v několika domcích otevře novou stálou výstavu, která bude dokumentovat život v uličce v letech 1600 až 1956. Hrad na rekonstrukci včetně archeologického výzkumu a nové expozice vyčlenil zhruba 40 milionů korun.
 
Náhrada pro turisty
Jako náplast pro návštěvníky bude do prohlídky Hradu od dubna zařazen Rožmberský palác, který byl v polovině 18. století za Marie Terezie přestavěn na Ústav šlechtičen. Klenotem paláce je především monumentální kaple s freskovou výzdobou a renesanční Rožmberský sál. Součástí nové prohlídkové trasy bude také expozice, která má evokovat život chovanek v bývalém Ústavu šlechtičen. Turisté budou moci obdivovat asi šedesát předmětů z depozitářů Pražského hradu většinou z doby biedermeieru a rokoka.

Tagy: hrad

Zdroje: ČTK