Bouzov se s prázdninami rozloučí desítkami horkovzdušných balonů

- Tip na výlet autor: red

Přes 20 horkovzdušných balonů bude brázdit na konci srpna oblohu v okolí hradu Bouzov na Olomoucku. Návštěvníci se mohou těšit na ranní i večerní hromadné starty a oblíbené večerní balonové svícení. Připraven je doprovodný kulturní program, který má být pro děti i rozloučením s prázdninami, řekl dnes ČTK organizátor akce a pilot balonu Josef Doležel.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na tradiční balonovou fiestu, která se na Bouzově koná již pojedenácté, přijedou posádky z různých koutů země pozváni jsou i hosté ze Slovenska. Počet účastníků je obdobný jako v minulých letech. Majestátní vzdušné koráby budou moci ve vzduchu sledovat lidé vždy ráno zhruba v 06:30 a poté v 18:00.

Záleží na počasí

Pořadatelé přiznávají, že alfou i omegou akce je počasí. "Nemělo by moc foukat. Létáme v době, kdy se chceme vyhnout termickým proudům. Nemůžeme létat za deště a bouřky. Když se povede počasí, povede se i celá akce," uvedl Doležel.

Podle něj na akci přijíždějí balony komerčních pilotů, kteří pořádají stále velmi oblíbené pasažérské lety, či balony s reklamami firem. Vzdušná plavidla se budou lišit i velikostí. Většina z nich má objem zhruba 3400 metrů krychlových, největší balon bude mít objem přes 5000 metrů krychlových.

Balonové svícení

Romantickou kulisu hradu doplní i oblíbené večerní balonové svícení, které se za příznivého počasí uskuteční v sobotu v 21:30. "Balony se budou rozsvěcovat a zhasínat za doprovodu hudby. Je to úžasná podívaná a věřím, že lidi nadchne stejně jako v minulých letech," doplnil Doležel.

V doprovodném programu, který odstartuje v sobotu, vystoupí skupina ABBA Star, šermíři, připraveny budou hry pro děti i prezentace leteckých modelů a ukázka hasičské techniky. Akce Balony nad hradem se koná 26. až 27. srpna.

Tagy: turistika zajimavosti

Zdroje: ČTK