Dechberoucí skleník Fata Morgana v Pražské ZOO otvírá od srpna

- Tip na výlet autor: red

V uzavřeném skleníku Fata Morgana pražské botanické zahrady už skončila nejnáročnější část prací na náhradě naprasklého skla, které oddělovalo v chodbě masu vody z jezírek od návštěvnického okruhu. I když podle statika nehrozilo bezprostřední ohrožení návštěvníků, rozhodla se zahrada pět centimetrů tlusté lepené sklo vyměnit. Skleník by měl být otevřen za dva týdny.

Oprava začala bezprostředně po objevení praskliny ve středu 27. června. "Od té doby doznala tato část tropické expozice značných změn. Jezírko bylo vypuštěno, živočichové šetrně odloveni a umístěni do náhradních akvárií, podařilo se zachránit všechny vzácné vodní rostliny, došlo k důkladnému vyčištění od kalů a byl vyměněn písek na dně jezírka," popsala dění ve skleníku mluvčí zahrady Marcela Uhlíková.

Počátkem prázdnin odhadovala zahrada termín otevření skleníku minimálně na polovinu července, nakonec se do něj budou milovníci cizokrajných rostlin vrátit od 1. srpna.

skleník

Jezírka ve skleníku mají velký objem - 220 metrů krychlových. Kvůli tomu nebylo možné od vzniku skleníku před devíti lety jejich vypouštění. Vodu pracovníci skleníku pouze obměňovali a zaměstnanci zahrady vyškolení v potápění nádrže čistili.

Nyní jezírko zaměstnanci zahrady zbavili kalů a vyčistili. Zahrada plánuje do podzimu ve skleníku instalovat nové scénické osvětlení.

Tagy: kvetiny

Zdroje: ČTK