Do Ondřejova za hvězdnou oblohou
5. 5. 2011 – 10:57 | Tip na výlet | Jan Janula | Diskuze:

K prohlídce pracovišť astronomického městečka v Ondřejově, k nočnímu pozorování oblohy i slunečních skvrn zve na pátek, sobotu a neděli 13. až 15. května studenty a veřejnost Astronomický ústav Akademie věd. Vstup i doprovodný program jsou zdarma, řekl mluvčí ústavu Pavel Suchan.
Odborná astronomická pracoviště v Ondřejově budou otevřena návštěvníkům po celé tři dny. Budou si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. V pátek v Ondřejově očekávají školní exkurze. Víkendové dny jsou podle Suchana vhodné nejen pro vážné zájemce či astronomy amatéry, ale i pro rodiny s dětmi.
Skvrny na slunci
Zájemci uvidí podle mluvčího historické kopule hvězdárny a za jasného počasí mohou pozorovat Slunce, na kterém je velká skupina skvrn. Ve slunečním oddělení uvidí desetimetrový radioteleskop.
Z dalších pracovišť uvidí oddělení galaxií či stelární oddělení s největším českým hvězdářským teleskopem se zrcadlem o průměru dva metry. Přístupná bude i astronomická knihovna, kde bude možné posedět a zahloubat se do astronomické literatury.
V pátek a v sobotu po setmění za jasného počasí bude pro návštěvníky podle Suchana připraveno v Západní kopuli v historické části hvězdárny pozorování oblohy.
Hlavním vesmírným tělesem, na který astronomové zamíří dalekohled, bude nejkrásnější planeta Sluneční soustavy - Saturn, který na obloze září od setmění až do rána.
Společné pozorování
Do prostoru historické hvězdárny zvou astronomové také své kolegy amatéry s jejich dalekohledy na večerní společné pozorování. Zájemci si ale musí účast předem domluvit s mluvčím Suchanem na telefonním čísle 737 322 815 nebo po internetu na adrese suchan@astro.cz.
Zlatým hřebem programu je přednáška Jana Vondráka Od kvadrantu k GPS. Autor v ní vzpomene na dávné námořníky, kteří brázdili světové oceány a mapovali země pouze se sextantem v ruce, zatímco dnešní lidé mají k dispozici navigační systémy.
Navigace je totiž spojena s astronomií už od samého počátku. Vondrák je spoluzakladatelem vesmírné geodézie, nositel evropské Descartovy ceny a čestného doktorátu Pařížské observatoře a také předsedou České astronomické společnosti.
Organizátoři pamatovali i na děti s hrou S Krtkem do kosmu. Postavu slavného seriálu Krtečka si s sebou na cestu raketoplánem k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bere americký astronaut Andrew Feustel. Postaráno bude i o občerstvení.