Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Dovolená v kempu v Lužici

Dovolená v kempu v Lužici
zdroj: Archiv

Probudíte se do paprsky ozářeného rána a už dopředu víte, že vás čeká den plný dobrodružství. Děti nebudete muset ráno dlouze budit, protože tady jim časné vstávání nevadí, o dovolené v Lužické jezerní krajině na ně totiž čeká každý den něco úplně nového.

Lužická jezerní krajina

Na místě, kde ještě před časem bylo těženo uhlí, nyní vzniká největší uměle vytvořená jezerní krajina Evropy a přináší s sebou i nové možnosti k rekreaci kousek od českých hranic. Lužickou jezerní krajinu naleznete na pomezí německých spolkových zemí Sasko a Braniborsko, pouze několik kilometrů od Drážďan. Pokud je jasné počasí na nejbližší jezera můžete dohlédnout i z vrcholků Krkonoš. Nyní se vám otevírá zcela výjimečná možnost strávit dovolenou u vody s prvotřídním německým servisem.

Které místo je ideální?

V této oblasti najdete dvě desítky jezer, k rekreaci je využívána více než polovina z nich. U některých si odpočnete, jiná jsou určena k provozování vodních sportů. Pokud chcete poznat všechny tváře Lužické jezerní krajiny, zvolte jako výchozí bod své dovolené Senftenberské jezero, jenž je považováno za pomyslné centrum. Ze všech jezer je toto využíváno nejdéle a tomu odpovídá i nabídka ubytování a aktivit v okolí. Okolo jezera vede také síť cyklostezek, po kterých můžete projet celý kraj.

lužice zdroj: Archiv

Rypadla vystřídaly jachty

Domy obyvatel části obce Großkoschen před pár desítkami let stály přímo na okraji těžební jámy a nádobí v jejich kuchyních řinčelo kvůli vibracím z rypadel a těžkých strojů. V současnosti je situace o poznání lepší, před domem jim kotví jachty a plachetnice a obce oživuje příchod turistů.

Nově vybudovaná turistická infrastruktura

Spousta míst v Lužici byla vybudována „na zelené louce“ a Großkoschenu není výjimkou. Mnoho hotelů, penzionů i kempů je zbrusu nových a nové jsou i povrchy místních cyklostezek. Celková délka cyklostezek je okolo tisíce kilometrů. Nemusíte patřit mezi náruživé cyklisty, abyste si toto místo mohli užít. Stačí vzít kola, piknikový koš, zastavit se na některém z odpočívadel a poobědvat v klidné jezerní krajině. Potom se můžete vydat na vyjížďku na kánoích a dětem se určitě budou líbit zdymadla v Koschenském kanálu, který propojuje Senftenberské jezero se sousedním Geierswalder See.

Kemp přímo u jezera

Některé rodiny sem jezdí za odpočinkem, který si nejvíce užijí v kempu přímo v marině. U snídaně si vychutnávají výhled na jachty kotvící v přístavišti a ostrůvek uprostřed Senftenberského jezera, toto místo je navíc i chráněnou přírodní rezervací. Po snídani se vydají do nedaleké školy potápění, kde si předem rezervují lekci. Za odměnu si po potápění zajdou na zmrzlinový pohár a večer si u chatek zahrají karty.   

lužice zdroj: Archiv
Hledáte originální ubytování? Nocujte v chatce na stromě!
 
Když se den nachýlí ke svému konci, kemp se začne nořit do magické večerní atmosféry. Někdo sleduje, jak se před soumrakem vrací lodě do přístavu, jiný hraje na kytaru a baví se s partou přátel. To všechno z výšky pozoruje pár se sklenkou v ruce, který se rozhodl pro velmi originální přenocování – v chatce na stromě. Místo k přenocování zde ale najdou i turisté, kteří si přivezou vlastní stan nebo karavan.

Perfektní prázdniny u vody?

Vyzkoušejte přístavní kemp u Senftenberského jezera v německé Lužici. Informace o ubytování najdete na www.hafencamp.de

Chcete se dozvědět více o Lužické jezerní krajině? Navštivte www.lausitzerseenland.de

Zdroje:
turistika.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma