Festival komorní hudby Český Krumlov nabídne baroko i rock

- Cestování autor: red

Festival komorní hudby Český Krumlov, který se uskuteční od 26. června do 4. července, se letos opět snaží oslovit svým programem nejen posluchače klasické hudby, ale také příznivce jiných žánrů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vrcholem programu bude úvodní akce s názvem Barokní noc na zámku Český Krumlov, v rámci které diváci uvidí v novodobé světové premiéře operu Josefa Myslivečka Il Parnaso confuso (Zmatek na Parnasu). Z oblasti mimo vážnou hudbou do Českého Krumlova přijede skladatel a kytarista Radim Hladík se skupinou Blue Effect. Novinářům to dnes sdělil mluvčí festivalu Michal Matzner.

"Je to klasik české rockové hudby. S Hladíkem jsme se domluvili hned po jeho vystoupení na Staroměstském náměstí při Pražském maratonu, kde jsme zařídili jeho vystoupení vzhledem ke spolupráci festivalu Pražské jaro s organizátory maratonu," řekl dramaturg českokrumlovského festivalu Antonín Matzner, který je zároveň dramaturgem Pražského jara.

Blue Effect zahraje 29. června na terase hotelu Růže. V minulých letech v Českém Krumlově z představitelů jiných žánrů přivítali například Michala Prokopa, Jaromíra Nohavicu, Hanu Hegerovou, Martu Kubišovou, Jiřího Stivína či Antonína Gondolána.

Barokní noc na zámku Český Krumlov se letos uskuteční již poosmé. Večer oslavující hudbu, tanec a operu je situován do interiérů a exteriérů krumlovského zámku. V maškarním sále se posluchači přenesou na barokní ples s tanečními, baletními a divadelními scénami. Pokračuje se plášťovou chodbou k baroknímu divadlu, kde se představení Myslivečkovy barokní opery odehraje ve výjimečném prostředí autentického zámeckého divadla, jehož původní scéna byla postavena již za panství Eggenbergů koncem 17. století.

"Nejdůležitějším důvodem pro volbu opery byla skutečnost, že skladba vznikla pravděpodobně v roce 1765, a svou dobou vzniku se tedy nejvíce blíží znovuotevření krumlovského dvorního divadla roku 1768," sdělil Matzner. Dodal, že se pravděpodobně jedná o nejstarší Myslivečkovu operu.

Festival se uskuteční na různých místech Českého Krumlova. V kostele Božího těla se 27. června bude konat varhanní koncert jednoho z nejvýraznějších současných varhaníků Pavla Černého. Jeho hostem bude trumpetista české filharmonie a pedagog pražské HAMU Zdeněk Šedivý.

V Maškarním sále vystoupí 1. července jedna z hvězd letošního ročníku houslistka Gabriela Demeterová. Mezinárodní rozměr festivalu dodá následující den klavírní recitál americké Tchajwanky Hui-Ting Yang. Na závěrečném koncertu 3. července vystoupí Jihočeská komorní filharmonie, se kterou se jako sólista i dirigent představí houslový virtuos Jan Talich.

Na Festivalu komorní hudby Český Krumlov v minulosti vystoupily takové osobnosti, jakými jsou například Dagmar Pecková, Josef Suk či Ivan Moravec.

Zdroje: ČTK