Francouzská výstava poodhaluje intimitu velkých pěvkyň

- Cestování autor: red

Lososové šaty, které na sobě měla operní pěvkyně Maria Callasová v Belliniho Normě v roce 1964, jsou stále nádherné, ale když se člověk podívá zblízka, chybí tam kousek látky. V Národním středisku divadelních kostýmů (CNCS) ve francouzském městě Moulins může návštěvník proniknout do tajemství "šaten pěveckých div".

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Pravděpodobně je přinesl nějaký sběratel-fetišista na minulou výstavu," říká krejčovský mistr Maurizio Galante, jeden z komisařů výstavy v Moulins, která potrvá do 31. prosince.

Operní a filmové divy se přirozeně stávají předmětem obdivu a zbožňování. Ale Callasová, "Diva assoluta", byla "dobrý voják", oblékala si poslušně všechny kostýmy, které se na ní žádaly, řekl Piero Tosi, který ji oblékal na mnoho představení.

Když hodně zhubla, přesvědčila režiséra Franka Zeffirelliho, aby ji v Tosce nechal obléknout do empírových šatů s hlubokým výstřihem místo do krinolíny, aby tak mohla vyniknout její zeštíhlená silueta.

Christian Lacroix si naopak vzpomíná na požadavky americké sopranistky Renée Flemingové na galavečer v newyorské Metropolitní opeře v roce 2008. "Byla to nejrychlejší zkouška šatů v mém životě. Nebyla spokojena, chtěla ještě delší vlečku," řekl a zdůraznil, že vlečka už tak měřila 18 metrů.

Galavečer byl úspěšný a francouzský krejčí byl pozván, aby jí navrhl kostým pro titulní roli v opeře Thais Julese Masseneta.

Na výstavě je hlavní pozornost soustředěna na velké historické pěvkyně - Sarah Bernhardtovou nebo francouzskou sopranistku Régine Crespinovou. Opomenuty nezůstaly ale ani současné hvězdy, jako je Natalie Dessayová nebo Novozélanďanka Kiri Te Kanawa; svoje místo tady našly i zpěvačky Edith Piaf, Dalida nebo Zizi Jeanmaireová.
Původně zpěvačky nosily svoje vlastní kostýmy a pravé šperky, které jim často nabídli jejich obdivovatelé. Dnes kostýmy patří produkci, ale zpěvačky mají často doma jejich kopie.

"Obdivuji kostýmy, mám jich velkou kolekci a patřičně o ně pečuju. Jednoho dne si možná otevřu muzeum," řekla španělská zpěvačka Montserrat Caballéová ředitelce CNCS Delphine Pinasové, když spolu jednou jeli na dlouhou cestu autem.

Kromě scénických kostýmů výstava poodkrývá závoj nad intimitou těchto žen, které žijí po hotelech, vozí si svůj život v zavazadlech a jejich šatny jsou jejich soukromým vesmírem. "To, co mě vždycky na pěvkyních zajímalo, byla jejich dualita. Křehkost a síla, složitá krása a čistá jednoduchost, soukromý a veřejný život," vysvětluje Maurizio Galante.

Tagy: Francie cestování

Zdroje: ČTK