Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

Francie, země dobrého jídla a skvělých vín

Francie, země dobrého jídla a skvělých vín
Víno a sýry | zdroj: ThinkStock

Člověk musí jíst, aby žil. Když už se bez pokrmů neobejdeme, jezme co nejlépe a nejpříjemněji. – Francouzské přísloví.

Jedním z hlavním témat rozhovorů Francouzů je jídlo. Mluví se o poslední návštěvě restaurace, o kuchařském umění a o receptech. Ve Francii se může člověk vzdát ledasčeho, jen dobrého jídla ne. Stále ještě platí dvojí teplé jídlo za den, i když se poslední dobou ve městech k obědu jí častěji jenom sendvič nebo salát. Ale správný Francouz z venkova prostě musí mít v poledne k obědu předkrm, hlavní jídlo, sýr nebo dezert.

Bývalý ministr zahraničí se ve svých pamětech přiznal: "Vykonávat funkci diplomata znamená prodělat kurs gastronomie. Jedním z mým nejlepších spolupracovníků byl můj šéfkuchař. Po dobré hostině se totiž nejlépe podepisovaly smlouvy".

O Francii se říká, že je kolébkou gastronomie. A francouzská kuchyně je uměním i proto, že měla v minulosti mnoho vynalézavých kuchařů a legie labužníků, kteří dovedli ocenit jakost dobrých jídel. Dobré jídlo nemůže být podáváno bez dobrého vína. Celá škála francouzských vín se pojí s pokrmy v naprostém gastronomickém souladu.

Víno je denním nápojem průměrného Francouze. Při nákupu chleba a sýra nezapomene na litr červeného. Velký vědec Louis Pasteur před sto lety řekl, že víno je nejzdravější a nejhygieničtější nápoj. Tento výrok zná každý Francouz a občas ho při víně připomene. Moderní věda dává Pasteurovi za pravdu.Speciality nejrůznějších druhů najdeme ve Francii všude. Mořští korýši všeho druhu, kachní i zaječí paštika, husí játra, hlemýždi na másle s petrželí, mušle po námořnicku, krůta s kaštany, kachňátko s olivami, kuře na víně, rybí polévka bouillabaisse, ragú z husího masa s fazolemi, nákypy s likérem, pálené omelety, koláče se šlehačkou a také ovoce a zelenina – to jsou jen některé z mnoha specialit. Samozřejmě nemůžeme opomenout vždy a všude dominující jehněčí kotletu.

AUTOR: Irena Lochmanová

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma