Dnes je pondělí 18. ledna 2021., Svátek má Vladislav
Počasí dnes -3°C Občasné sněžení

Gent – město památek, studentů a piva

Gent – město památek, studentů a piva
Placeholder | zdroj: Archiv

Kroky většiny návštěvníků Belgie, vedou hlavně do Bruselu, „metropole Evropy“, proslavené i soškou čůrajícího chlapečka, jehož z této činnosti nevyrušilo ani množství politiků či různých úředníků. Nicméně (nejen jimi) přeplněné ulice nejsou asi tím správným místem, kde strávit víkend.

Tyto „parametry“ však zcela splňuje nedaleký Gent, ve středověku - především díky obchodu se suknem a vlnou - druhé největší město našeho kontinentu (hned za Paříží). Památek z té doby je tady bezpočet, za všechny lze zmínit tři chrámy, jejichž věže tvoří nenapodobitelné panorama historického centra.

Pohled ze svahu

Nejlepší pohled na ně je ze svahu u Saint Michiel. Vlámové, na jejichž území město leží, pak byli i známými malíři, takže není divu, že v křtitelnici kostele svatého Bavona je k vidění slavný obraz bratří van Eyckových Klanění beránku.

Ndaleké Muzeum krásného umění zase láká na řadu děl Hieronyma Bosche. Docela jiný druh „zábavy“ nabízí hrad Gravensteen z 12. století, v jejichž útrobách lze najít mnoho mučících nástrojů a podobně roztomilých předmětů. Ale to je už minulost.

Dnešní Gent je ovšem především universitní město, takže na ulicích potkáte spoustu mladých a usměvavých tváří. Zvlášť ve večerních hodinách, kdy ožijí všechny ty hospůdky i malé šenky (jen v samotném středu města je jich podle oficiálních údajů kolem tří stovek!).

Asi není třeba připomínat, že takové prostředí má pro naše turisty - zvlášť jejich mužskou část - velký půvab. Ti dokonce mohou využít celosvětovou raritu - najmout si služby tzv. bellmana (zvoníka), průvodce po všech možných hostincích podle přání hostů.

Bellman zdroj: Archiv

Zvoník v hospodě

Vzhledem k tomu, že počet těchto „exkurzí“ není nijak omezen, musí mít Julien Pauwels, muž, který má tuto čestnou, leč neobvyklou funkci na bedrech - nebo spíš játrech - velkou výdrž.

V každém podniku si totiž dá na ochutnání také  jeden „kousek“. Jen za loňský rok stihnul absolvovat přes dvě stovky podobných „výzkumných expedicí“! Vysvětlení jeho přezdívky je jednoduché, nosí u sebe totiž neustále zvonek.

Jedno ciknutí velí hostovi: „zaplať“, druhé: „jdeme dál“! O jeho služby je ale velký zájem, takže není záruka, že bude zrovna k dispozici. Manželky, které nemají zájem doprovázet své muže, mohou využít jinou, mnohem romantičtější nabídku - projížďku lodí.

Výlet po místních kanálech, vedle nichž se majestátně tyčí honosné středověké cechovní domy je pro romantickou a uměleckou duši skutečným zážitkem, zvlášť když si vyberou noční vyjížďku kdy jsou všechny historické objekty osvětleny.

 

 

 

 

 

 

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,160 26,240
USD 21,640 21,760
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma