Hrad Karlštejn otevře své brány již tuto sobotu

- Tip na výlet autor: Danica Klein

Hrad Karlštejn se o víkendu opět otevře veřejnosti jako jedna z prvních památek v ČR. Návštěvníci do něj budou moci v únoru zavítat každý víkend. Od 1. března pak mohou turisté hrad navštívit každý den s výjimkou pondělí až do 11. listopadu, sdělil kastelán hradu Jaromír Kubů. Návštěvníci v únoru kvůli opravě Mariánské věže mimořádně uvidí kostel Nanebevzetí Panny Marie s původními gotickými freskami.

"V únoru dokončujeme stavební práce na elektrifikaci Mariánské věže, a proto jsme museli uzavřít dvě poslední místnosti prohlídky. Místo toho však návštěvníky zcela mimořádně zavedeme do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde jsou dochovány původní gotické malby z 15. století," vysvětlil Kubů. Kastelán předpokládá, že "standardní" prohlídky hradu budou opět od 1. března.

Hrad bude o únorových víkendech otevřen od 10:00 do 15:00. O letních prázdninách bude Karlštejn podle kastelána otevřen každý den. "Reagujeme tak na zvýšený zájem o prohlídku hradu také v pondělí, kdy je většina hradů a zámků uzavřena," dodal Kubů. 
Hrad loni zastavil propad návštěvnosti, který ho stihl v uplynulých letech. Památku navštívilo 223.789 lidí, což bylo o 7178 více než předloni. Předcházející tři roky návštěvnost hradu klesala o sedm až osm procent.

Mnoho kulturních akcí

Jako první bude zpřístupněn návštěvní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V Klenotnici mohou návštěvníci zhlédnout repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny.

Druhá prohlídková trasa s nejcennějšími interiéry včetně kaple svatého Kříže bude otevřena od 1. května do 4. listopadu. Třetí prohlídková trasa Velké věze s vyhlídkou do okolí hradu bude přístupná v květnu a září pouze o víkendech, v mezidobí pak bude otevřena denně.

Karlštejn letos pro návštěvníky chystá mnoho kulturních akcí. V plánu jsou například tradiční koncerty nebo noční prohlídky. O připravovaných akcích hrad informuje na internetových stránkách www.hradkarlstejn.cz.

Tagy: cestování karlstejn hrad

Zdroje: ČTK