Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -3°C Skoro zataženo

Hrad Loket viděl i James Bond, tak proč ne vy?

Hrad Loket viděl i James Bond, tak proč ne vy?
zdroj: Profimedia.cz

Před šesti lety v lokti vznikaly scény pro „bondovku“ Casino Royale s Danielem Craigem v hlavní roli. Nenechte se zahanbit a navštivte Loket také!

Hrad Loket stojí na žulovém masivu Svatošských skal již více než 800 let. Tichého společníka mu dělá řeka Ohře. Loket byl ve svých počátcích pravděpodobně pohraniční pevností, v 19. a 20. století fungoval jako vězení. Teprve od roku 1989 je zpřístupněný široké veřejnosti.

Loketské kobky

Začněme pěkně od podlahy – nebo, přesněji řečeno, pod podlahou. Ve sklepení hradu se nachází vězení, které střeží zajímavý mužíček jménem Strakakal. Ale nenechte se mýlit, o žádného roztomilého skřítka se nejedná. Nejvíce ze všeho nenávidí neučesané děti zanedbávající hygienu. Pokud nějaké odhalí, praští ho knihou přes záda. Takže raději neriskujte a choďte patřičně upraveni i na výlety.

Hrad Loket je impozantní i na denním světle
Hrad Loket je impozantní i na denním světle

Aby toho nebylo málo, ve studených a vlhkých kobkách na vás čeká prohlídka výstavy, která se zaměřuje na útrpné právo – naaranžované figuríny odsouzenců, předměty používané k mučení, a další „lahůdky“, které na vás mohou působit trochu depresivně. Ale pokud máte rádi morbidní, a zároveň historické záležitosti, návštěva mučírny pro vás bude to pravé.

Přízemí hradu

Po stresujícím zážitku ze strašlivého Strakakala si odpočinete v expozici archeologie. Zde jsou uložené vykopávky z hradu a jeho blízkého okolí. Další místnost slouží jako místo pro nálezy z kostela sv. Linharta, ten najdete v Karlových Varech.

Výstava pokračuje do sálu s freskami pocházející z 15. století. Častým námětem jsou různé variace pohledů za hradby zámku – malíři zobrazují zahradu se stromy, květinami i drobnou zvířenou.

Hrad na fotografii z roku 1870
Hrad na fotografii z roku 1870

Prohlídku hradu je možné zakončit výstupem na 26 metrů vysokou věž. V její spodní části žije loketský drak – toho se ale bát nemusíte. Možná vás jen svým vzhledem vyburcuje k většímu výkonu při šlapání schodů.

Ceny vstupného najdete na oficiálních stránkách hradu Loket. V případě zájmu je vám k dispozici i průvodce.

Trocha kultury neuškodí

Město Loket nabízí mnohem víc než jen prohlídku hradu. Je také dějištěm mnoha kulturních akcí a to i díky scéně u řeky Ohře. Zde se každoročně odehrává mnoho koncertů a divadelních představení. V roce 2010 sem zavítal i slavný ruský soubor Alexandrovci.

Letos se můžete těšit na již tradiční akci Loketské kulturní léto probíhající v termínu od 20. do 21. července, kdy zde bude k vidění opera Rusalka od Antonína Dvořáka v podání předních sólistů Národního divadla v Praze.

Inspiroval vás článek k výpravě do města Loket? Podělte se o své dojmy na našem facebooku!

Více na StudentPoint.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma