Hrad Švihov ukáže ke dni památek nepřístupný sál

- Cestování autor: red

Žádné velké akce nebo mimořádné prohlídky nechystají většinou k nadcházejícímu Mezinárodnímu dni památek a historických sídel státní památky v Plzeňském kraji.

Výjimečné prohlídky jindy nepřístupného sálu připravil jen vodní hrad Švihov na Klatovsku, o týden později se lidem mimořádně s kulturním programem otevře také dosud nepřístupný zámek v Červeném Poříčí na Klatovsku, řekli památkáři.

Vodní hrad Švihov si tradičně připravil pro návštěvníky mimořádnou nabídku. V sobotu a neděli ukáže zdarma doposud nepřístupný sál v severním paláci hradu. "Zde je rovněž uložen veřejnosti neznámý renesanční kazetový strop ze zámku Dobrovice ve středních Čechách," uvedl David Růžička z plzeňského památkového ústavu.

Jiný z dobrovických kazetových renesančních stropů podle kastelána Lukáše Bojčuka tvoří korunu výzdoby Tanečního sálu v jižním paláci a lidé ho mohou obdivovat při běžných prohlídkách. Jako památku na zvláštní prohlídky si mohou lidé koupit speciální nově vydanou pohlednici se vzácným stropem, dodal Růžička.

Vlastní program připravila na příští víkend letos nově vyhlášená národní kulturní památka - zámek Červené Poříčí na Klatovsku. Objekt, který dlouhodobě prochází rozsáhlou obnovou, se každý rok otevírá jen asi na dva víkendy. Letos poprvé bude částečně zpřístupněn. O víkendu 24. a 25. dubna připravili správci zámku ke dni památek vystoupení střelecko-šermířské skupiny Modrý regiment, která se zabývá obdobím třicetileté války.

"V malebném vojenském táboře diváci uvidí výcvik, kterým musel projít každý z mušketýrů, budou svědky nebezpečných šermířských soubojů a rvaček i provedení práva útrpného. Zblízka si prohlédnou dobové palné zbraně, a to nejen muškety, ale i velké komorové dělo," popsal program Růžička. Víkendový program na Červeném Poříčí doplní také mimořádná čajovna Seraf uprostřed zámeckého parku a fotografická výstava Momenty života.

Klatovské muzeum nabízí dnes podle ředitele Luboše Smolíka ke dni památek vstupné do všech expozic a výstav zdarma. Žádný speciální program nebude mít například hrad Kašperk na Šumavě, který patří městu Kašperské Hory. "Tento víkend nic speciálního nechystáme, akci budeme mít až 8. a 9. května," řekl kastelán Zdeněk Svoboda.

Jiné zámky v kraji nenabízejí většinou žádné mimořádné akce. Například na zámku v Nebílovech už novinku představili dřív - na začátku dubna zpřístupnili nově lovecký pokoj, který oživuje největší zašlou slávu státní památky. Připomíná dobu, kdy tam žil na přelomu 18. a 19. století nejvyšší lovčí českého království. Jiné památky, třeba zámek a hrad v Horšovském Týně, chystají novinky v průběhu sezony.

Tagy: cestování

Zdroje: ČTK