I americká kuchyně může chutnat skvěle, říká znalec

- Zajímavosti autor: Danica Klein

Především do etnických a lokálních restaurací by se měli vypravit ve Spojených státech zájemci o dobré jídlo. Přestože má americká kuchyně nevalnou pověst, může prý chutnat skvěle.

Podle Miroslava Konvaliny, který v Praze řídí Americké centrum velvyslanectví Spojených států, není třeba "generalizovat". Každý si pak prý najde oblíbené chutě.

"Speciality" z fast foodů

"V malém městečku můžete jít jeden den do řecké restaurace, další do čínské či pákistánské a dostanete tam i výbornou italskou kuchyni. Na Americe se mi líbí, že jsou tam výborné etnické restaurace," řekl Konvalina, který v USA dlouhodobě působil jako novinář.

Američané podle něj sice pravděpodobně nejvíce jedí "speciality" známé z fast foodů, jako jsou hot dogy, tedy párky v rohlíku, pizzy či hamburgery s hranolky. "Nejsou to však typická americká jídla. K těm patří spíše regionální pokrmy, jako například Clam Chowder Soup, tedy typická polévka pro Novou Anglii. Výborná japonská kuchyně je pak v Los Angeles," uvedl.

Autentická kuchyně

Američtí novináři se podle Konvaliny ve 30. letech minulého století snažili najít "autentickou americkou kuchyni". Byli však prý zklamaní zjištěním, že je do velké míry převzatá a upravená. "To je ale Amerika. Mísí se tam neskutečné vlivy, které Američané upravují tak, aby i domácí kuchyně jim přinášela prospěch a zisk," řekl.

Ideální podle znalce amerických poměrů je při hledání dobrých pokrmů dát si poradit od lidí, kteří tamní gastronomii znají. "Když narazíte na místní lidi, kteří vědí, kam vás vzít, pak máte vyhráno," řekl.

"Už od rána můžete jít na výbornou snídani, pokračovat na americký brunch, tedy něco mezi snídaní a obědem, fantastická jsou obědová menu či tzv. happy hours, kdy je všechno za polovinu, a nakonec si můžete dát velkou večeři, po které si něco odnesete i v krabičce domů," vypočítal. Zájemci si pak mohou pochutnat v restauracích typu "all you can eat", kde mohou jíst, dokud to žaludek zvládá.

Největší výběr

"V Americe je asi nejlepší kuchyně na světě, protože je tam největší výběr restaurací. Vaří se tam ale také hodně průměrného a nezdravého jídla," přiznává Konvalina. Evropa podle jeho názoru nedokáže tak úspěšně přeměnit gastronomii na komerční úspěch. Restaurace s afghánskými pokrmy tak snadno může působit jako milý lokální podnik, ale také jako kvalitní řetězec pomocí franšízy.

Přestože Američané prý o svátku Díkuvzdání mnohdy stále vzdávají hold indiánské kuchyni, která jim kdysi pomáhala přežít, v současné americké gastronomii není nijak populární. "Nejsou tam indiánské restaurace a využívají se spíše jednotlivé plodiny pro regionální speciality," vysvětlil.

Je to o zvyku

Mezi lokálními pokrmy se pak prý poměrně dobře vede také českým. "Českým restauracím se daří. Pokud by ale chtěly nabízet na jídelním lístku jen česká jídla, neuspějí. Proto vaří také jiné evropské pokrmy, mimo jiné německé speciality, aby měly dostatek zákazníků," uvedl. Člověk si ale podle Konvaliny musí zvyknout na to, že i k řízku si hosté někdy mohou dát zelí a na knedlíky nastříkat šlehačku.

Poznávat americké chutě mohou zájemci od 4. června do 4. července také v Česku. Festival Taste of America, který nabízí pestrý výběr z amerických specialit ve 12 restauracích, má představit rozmanitost a vyvrátit předsudky. Zájemci pak mohou v Americkém centru v Praze listovat kuchařkami, prohlédnout si výstavu pomůcek na vaření nebo si poslechnout přednášku o specifikách kuchyní amerických regionů.

Tagy: jídlo cestování

Zdroje: ČTK