Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes 2°C Občasný déšť se sněhem

Jaká místa navštívit na jižní Moravě?

Jaká místa navštívit na jižní Moravě?
zdroj: Tisková zpráva

Jižní Morava, jejíž svahy jsou zalité sluncem a poseté vinicemi, jejíž pole jsou plná plantáží a cyklostezek. Městečka jsou tam malovaná jako z pohádek a téměř každé má vinný sklípek. Nemusí být zrovna sezóna burčáku nebo vinobraní, jižní Moravu oceníte v kteroukoli roční dobu. Období sklizně je však pro výlety na jižní Moravu více než ideální. A kdyby náhodou z nebe spadl déšť nebo kroupy, budete se moci průběžně schovávat a obdivovat vinné sklípky.

Nabídka pro milovníky horských kol

Rádi jezdíte na horských kolech? Pak se vydejte na tato místa, která vás přímo uchvátí! K tomuto typu cestování ovšem patří i ochutnávky, výhledy a rovinky. Někdy přijdou i vysoké kopce. Ale i tak se můžete vydat na Baťův kanál, stezku Krajem André nebo cyklookruh Stará hora. V rámci cestování se nezapomeňte vybavit i věcmi na přespání, případně stanem a pohodlnou karimatkou. Jižní Morava je plná míst, která jsou vhodná na kempování (vranovská pláž nebo kemp U Zápeců, a další).

Nabídka pro milovníky objevování

1 Mikulov a Pálava

Mikulov, perla jižní Moravy, je právem označován za jedno z nejkrásnějších měst v České republice, za což vděčíme rodu Dietrichsteinů, kteří v 16. století přivítali v Mikulově renesanční italské architektů a vtiskli městu nezaměnitelnou tvář. Při procházce nedalekým zámkem s přilehlými zahradami, náměstím s kostelem svatého Václava nebo při návštěvě Dietrichsteinské hrobky si budete připadat jako v jednom z italských měst.

Cestovani.tiscali.cz - Jaka_mista_ navstivit na jizni_Morave -Mikulov- do textu zdroj: Tisková zpráva

Nezapomeňte ani na Svatý Kopeček, ze kterého budete mít Mikulov a jeho okolí jako na dlani. Svatý Kopeček není jen plný přírody, ale také je jedním z nejoblíbenějších výletních cílů v zemi. Na jeho nejlepším místě stojí kostel svatého Šebestiána, ke kterému lze dojít křížovou cestou. Mikulov je navíc rájem pro milovníky vína a sportu. Pohoří protíná síť více než 1 200 km cyklotras, z nichž mnohé nabízejí zastávky ve vinných sklepech, kde budete moci ochutnávat.

pokud se rozhodnete přespat v Mikulově radíme využít portál Mega Ubytko, které vám pomůže vybrat ubytování v Mikulově.

2 Lednicko-valtický areál

Tato jedinečná česká památka, zapsaná na seznamu UNESCO, se rozkládá na ploše téměř 300 km² mezi městy Valtice, Lednice a Břeclav a je jedním z největších parků v Evropě. Kromě rozšíření zámku zde objevíte také:

 • palmový skleník
 • vítězný oblouk
 • čínský pavilon
 • minaret
 • umělá zřícenina Janova hradu
 • a další stavby z romantického období

Pro vznik tohoto skvostu sloužil jako předloha anglický park, který se vůbec nepodobal symetrickým a klasickým parkům z dob klasicizmu, a také proto, že se vyznačovaly nadstandardním souladem s přírodou.

3 Plží zóna vinných sklepů 

Plzeňské vinné sklepy, pojmenované podle vyšší koncentrace hlemýžďů v této zóně, zahrnují komplex téměř 80 sklepů. Byly postaveny samotnými vinaři v průběhu 15. století a jsou považovány za jedny z nejzkušenějších staveb společenského inženýrství. Jejich fasády zkrášlují bílá a modrá umělecká díla, z nichž několik je doplněno lidovou výzdobou. Řada sklepů je přístupná veřejnosti a nabízí ochutnávky vín.

4 Znojemská oblast

Jedno z opravdu nejstarších českých měst, které se dochovalo již od neolitu, skutečně dýchá historií. Slavné město Znojmo je úzce spjato s rodem Přemyslovců, od něhož se odvíjí sousední hrad a jedna z mála dochovaných českých rotund, rotunda Panny Marie a svaté Kateřiny. Z hradu je možné si pořádně prohlédnout další zajímavost města, jako je kostel svatého Mikuláše. Za prohlídku navíc stojí i interiér kostela, kde můžete objevit první barokní kazatelnu ve tvaru zeměkoule.

Cestovani.tiscali.cz - Jaka_mista_ navstivit na jizni_Morave_Znojmo_do textu20 zdroj: Tisková zpráva

O bohaté historii Znojma vypovídá i městské podzemí, které tvoří 27 kilometrů dlouhý labyrint vchodů a sklepů, pravidelně v několika úrovních nad sebou. Sklepy byly pravděpodobně využívány k uskladnění venkovských plodin a vína, ale navíc existuje hypotéza o jejich ochranném účelu. Znojmo navíc nabízí řadu celodenních výletů do okolního prostředí. Mezi nejznámější cíle patří Vranovská přehrada nebo zdobený zámek Vranov nad Dyjí.

5 Baťův kanál

Co takhle prozkoumat jižní Moravu z různých úhlů pohledu a vydat se na vodácký výlet? Baťův kanál, vybudovaný ve 30. letech 20. století, už dávno neslouží k přepravě uhlí pro Baťovy výrobní linky a stal se rozšířenou rekreační oblastí. Kromě toho se táhne v délce 52 km od Kroměříže až po Hodonín. Baťův kanál prozkoumáte na kole (region je lemován cyklostezkami) nebo si pronajmete vodní plavidlo či hausbót.

Půjčovny objevíte ve:

 • Starém Městě
 • Uherském Hradišti
 • Babicích
 • Veselí nad Moravou
 • Vnorovech
 • Strážnici
 • Sudoměřicích nebo Hodoníně

Vydejte se na dovolenou na Jižní Moravu a prozkoumejte vše, co nabízí!

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 30.1.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,840 23,960
USD 21,860 22,040
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma