Jeden z největších siláků historie skolil lva pouhýma rukama
![Jeden z největších siláků historie skolil lva pouhýma rukama](https://im.tiscali.cz/press/2012/09/07/710-bajny-samson-base_16x9.jpg.1152?1715949423.0)
Bájný Samson a zuřivý lev? Čtěte dál a dozvíte se víc!
Krása Jižních Čech a s tím spojená příroda mě zaujala natolik, že jsem se již podruhé vydala na za neznámem Českomoravské vrchoviny. Opět jsem se nezklamala a vypátrala pár zajímavostí, které určitě stojí za pozornost! Zážitek z mé minulé cesty najdete v článku zde.
Při své nynější cestě jsem navštívila České Budějovice. Nejvíce mě z tamního města zaujalo náměstí, které se řadí mezi nejkrásnější u nás. Jedná se o náměstí Přemysla Otakara II., které bývalo v minulosti mnohokrát využíváno. Ať už to bylo konání městských trhů, poprav či slavností, všichni místní obyvatelé se shodnou na tom, že se jedná o jednu z největších dominant Českých Budějovic.
zdroj:
tisková zpráva
Nad ostatními vyniká nejen svým čtvercovitým tvarem 133x133 m, ale i tím, že se dodnes dochovaly všechny okolní domy s gotickou, klasicistní i barokní podobou.
Všechny domy na náměstí, kromě radnice, náležely nejzámožnějším občanům, či dokonce šlechticům a proto jsou nejvýstavnější ve městě. Stojí většinou na původních středověkých parcelách a to je opravdová rarita.
![]() |
čtvercové náměstí v Českých Budějovicích |
Zvědavost mi nedala, abych nevypátrala nějakou záhadu. A tak jsem se vydala do období zpětné obnovy Českých Budějovic po třicetileté válce, kterou datujeme mezi r. 1720-1727, kdy byla na náměstí postavena kašna. O sochařskou výzdobu se postaral českobudějovický rodák a sochař J. Dietrich, který je také autorem mnoha dalších architektonických památek.
Základem fontány je kamenná nádrž s charakteristickým barokním stylem o velkolepém průměru 17 metrů. Na samém vrcholu celé kašny, vyrůstá podstavec s plastikou představující biblického Samsona na lvu
![]() |
historická Samsonova kašna o průměru 17 metrů |
K Samsonovi se váže i mystická pověst, která vypráví o tom, jak Izraelský soudce Samson chránil svůj lid od Filištýnů. Byli to zlí lidé, kteří žili v Kanaánu. Měli mnoho bojovníků a velmi Izraelity utiskovali. Jednou se Samson vydal do míst, kde Filištíni bydleli. Proti němu se s řevem vyřítil ohromný lev, avšak soudce ho díky své obrovské síle zabil holýma rukama.
Později se zamiloval do ženy, která se jmenovala Delita. Byla to peněz chtivá dívka a když ji bojovníci slíbili, že vyzradí kouzlo Samsonovy síly, odmění ji. A tak se i stalo. Samsonova síla se skrývala v jeho neostříhaných vlasech. Ve chvíli, kdy to nepřátelé zjistili, soudce ostříhali a odsoudili jej k trestu smrti. Během věznění ale opět Samsonovy vlasy vyrostly a tak když se při posledním soudu opřel o sloupy, zemřel a sním i 3 000 Filištýnů.