Dnes je sobota 6. března 2021., Svátek má Miroslav
Počasí dnes 5°C Polojasno

Jordánsko- opomíjená perla

Jordánsko- opomíjená perla
Placeholder | zdroj: Tisková zpráva

Jordánsko není zatím - bohužel - častým cílem našich turistů, přitom jde o zemi, která se co do historie či přírodních krás může směle měřit třeba se sousedním Izraelem. Navíc má proti němu jednu velkou výhodu - je zde zcela bezpečno.

To se týká nejen útoků muslimských fanatiků, ale i obecné kriminality, která je takřka nulová. Můžete nechat na ulici zavazadla, abyste je za pár hodin našli na stejném místě, neexistuje tu ani otravné žebronění o bakšiš. Místní jsou velmi pohostinní, po pár minutách konverzace jsou schopni pozvat cizince k sobě domů - aniž by po něm něco chtěli -  mnozí navíc umí obstojně anglicky, což je další výhoda.

Od časů krále Davida

Jordánsko pak patří k nejstarším civilizacím světa, sídlil tu kmen Pelištejců, od něhož odvozuje název Palestina, dochovaly se zbytky keramiky z dob slavného biblického krále Davida. Podle všeho však bylo toto území poprvé osídleno již před neuvěřitelnými devíti tisíci lety!

Nejskvostnější historickou památkou je starobylá a tajuplná Petra, pouštní město vytesané do nádherných, růžových pískovcových skal. Zážitkem je už cesta do něj, uzounkou, tři metry širokou soutěskou, z níž se náhle stane jakoby tmavá chodba.

O to víc je fascinující pohled, když se před udiveným zraky příchozích náhle zjeví v plné kráse. Díky filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava, jehož závěrečná scéna se v Petře natáčela, sice viděli tuto scenérii miliony diváků, ale ani sebelépe natočený záběr nesnese srovnání se skutečností, a i proto už vůbec nemá cenu suchý popis.

Jordánsko je velké muzeum pod širým nebem, jsou tu mešity, byzantské kostely, ruiny z dob Říma a Řecka, prostě všude na člověka „dýchne dech času“. Hlavní město Ammán se pak sice nijak neliší od jiných arabských měst, chaos v úzkých uličkách, masa lidí přelévající se z místa na místo, ovšem všude vládne nepředstíraná srdečnost.

Vždy s úsměvem

Lidé se s úsměvem zdraví, pouliční prodejci nejen, že nevnucují své zboží, oni mají radost i z toho, když se u jejich krámku někdo zastaví. A nevadí jim ani, když nic nekoupí, což je v těchto končinách věc přímo neuvěřitelná.

Nedaleko od Ammánu se nachází jeden z největších divů přírody - Mrtvé moře. Leží asi čtyři sta metrů pod úrovní Středozemního, jde o největší proláklinu světa. Jméno dostalo podle toho, že v něm (vzhledem k abnormálně vysokému obsahu soli) nemůže žít žádný tvor, nelze se do něj ani ponořit, voda připomíná spíš olej.

Je ovšem vyhledávané pro blahodárné účinky na lidský organismus, vysoké koncentrace minerálů a dalších látek pomáhají léčit nejrůznější choroby - především kožní. Ovšem i ti, kdo dají přednost „klasice“ nebudou ošizeni, mohou se v klidu povalovat na nádherných plážích Rudého moře.

Kdo na cestách rád poznává krásy krajiny, asi těžko vynechá Wadi Rum, jednu z nejhezčích pouštních scenérií světa. Majestátní, vysoko se tyčící skalní masivy vzbuzují úžas i respekt, asi i proto si tuto oblast oblíbil jeden z největších - nejen britských - dobrodruhů, který vešel do dějin pod jménem Lawrence z Arábie. Poblíž je i město Umm Qais, dříve Gadara, zmiňované v Bibli.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,270 26,370
USD 22,070 22,210
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma