Dnes je neděle 17. října 2021., Svátek má Hedvika
Počasí dnes 13°C Polojasno

Kapverdské ostrovy: živelná exotika uprostřed oceánu

Kapverdské ostrovy: živelná exotika uprostřed oceánu
zdroj: tisková zpráva

Věnec ostrovů vinoucí se podél proudů Atlantského oceánu zažil už mnoho režimů a nálad: tuhou portugalskou nadvládu, drsný obchod s otroky i euforii z nezávislosti. V současnosti buduje zázemí pro cestovní ruch a čeká na nové turisty. Vy na nic nečekejte a vydejte se na Kapverdy, dokud oplývají nikoli přehršlí plážových diskoték, ale panenskými zákoutími.

O vzniku geograficky rozdrobeného Kapverdského souostroví koluje po světě spousta krásných mýtů. Ten nejcitovanější se obrací ke stvoření světa, kdy prý Bůh po šesti dnech práce pohlédl na svět, a když sprásknul dlaně nad tou pozemskou nádherou, odlétly mu z rukou drobečky zeminy a proměnily se v Kapverdy.

Exaktní vědy přisuzují Kapverdám samozřejmě jiný, a to sopečný původ, o čemž se vlastně můžete na vlastní oči přesvědčit na jednom z ostrovů Fogo. Tam se nachází monumentální vulkán Cha des Caldeirasvysoký 2 829 metrů a při něm rozlehlá tmaválávová pole – jako byste se ocitli na jiné planetě!

Sem a na dalších 8 obydlených ostrovů se dostanete snadno letecky z Lisabonu a dalších velkých evropských měst, last minute dovolenou na Kapverdských ostrovech můžete s trochou štěstí zastihnout už třeba od 19 000 Kč.

Nové Kanáry?

Kapverdské souostroví po úpadku obchodu s otroky leželo „ladem“ a Portugalsko pro něj dlouho nenacházelo využití. Tomu vděčíme za to, že většiny ostrovů se divoký rozvoj exotického turismu dlouho vyhýbal, s budováním turistické infrastruktury se začalo až v pozdních 90. letech minulého století. Proto nabízí právě těm cestovatelům, kterým omrzely okoukané destinace, autentické a zároveň bezpečné útočiště plné exotiky, kde se míchá vliv portugalské a africké historie.

Na temnou minulost pamatuje ve městě Velhazdobený pranýř z 15. století, kam byli přivazováni prodávaní otroci. Kapverďané ale raději než minulostí žijí přítomností ve jménu místního populárního hesla „No stress“. Aby ne, když tu po celý rok teploty kolidují mezi příjemnými 25–30°C a nemusí si díky nízké celoroční vlhkosti dělat příliš starostí se střechou nad hlavou.

Zima po kapverdsku

Pro dovolenou na Kapverských ostrovech je nejlepší zvolit zimní a jarní měsíce. Mezi srpnem a září se na ostrově vzdouvá prudší atlantský vítr, což zase ocení milovníci windsurfingu.

Nejpopulárnějším ostrovem stále zůstává Sal, kde prý slunce svítí 350 dní do roka a kde se nachází desítky kilometrů třpytivě bílých pláží. Zde na vás čeká také neobyčejné jezeroSalinas s vodou 25 krát slanější, než v běžném moři, která vás bude nadnášet jako ta z Mrtvého moře.

Kulturu původního kreolského etnika můžete zase ochutnat na ostrově SaoVicente, zvaného také ostrovem hudebníků a karnevalů. Každý večer tady hrají živé kapely svou autentickou směs africké a brazilské hudby. Po tanci v bezstarostném rytmu zasednete ke stolu a ochutnáte místní kreolské speciality.

zdroj: Archiv

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 16.10.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,380 25,460
USD 21,870 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma