Kodaňskou Malou mořskou vílu dnes nahradila její kostra

- Cestování autor: red

Známou kodaňskou Malou mořskou vílu, která je teď na cestě na světovou výstavu v Šanghaji, dnes nakrátko na jejím místě nad kodaňským přístavem nahradila její kostra. Šlo o aprílový žertík kodaňského Muzea přírodních věd.

"Kodaň teď na šest měsíců o svou malou vílu přišla a my jsme si myslili, že je potřeba ji nahradit. Koneckonců je apríl," řekla podle agentury AFP pracovnice muzea Hanne Sprangerová.

Kostra opatřená rybím ocasem a věrně napodobující pozici známé sochy byla na jejím místě asi dvě hodiny k velké radosti turistů, kteří se před ní neustále fotografovali.

Pracovníci muzea svůj efemérní artefakt vytvořili napůl z kostry člověka a napůl z kostry mečouna. Muzeum přitom rozeslalo sdělovacím prostředkům komuniké, ve kterém tvrdilo, že jde o jedinou zcela zachovalou kostru druhu "Hydronymphus pesci", který vymřel v 17. století a jehož pozůstatky prý má od začátku 18. století. Uvádělo taky, že druhou kostru sirény má petrohradské muzeum Ermitáž, ale ta prý není tak zachovalá jako ta kodaňská, protože jí chybí ocas.

Po předvedení na místě, odkud se normálně na přístav dívá opravdová Malá mořská víla, byla kostra přenesena do muzea. Tam bude vystavena během velikonočních svátků.

Socha Malé mořské víly, inspirovaná postavou jedné pohádky Hanse Christiana Andersena, střeží vstup do kodaňského přístavu od roku 1913. Minulý týden byla demontována a koncem tohoto měsíce bude umístěna před dánský pavilon na šanghajské světové výstavě.

Tagy: cestování Kodaň

Zdroje: ČTK