Mariánské Lázně zahájí sezónu kulinářskými hody i oplatkami

- Tip na výlet autor: Jan Janula

V Mariánských Lázních se v sobotu uskuteční slavnostní zahájení nové sezony ve znamení výstavy mapující tradici slavných oplatek i velké open air prezentace kuchařů. Nový provozovatel také spustí lanovku na Krakonoš.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V atraktivním programu nebude chybět ani tradiční požehnání léčivým pramenům s promenádou historických postav. Nádraží potom přivítá poprvé moderní vlak Pendolino.

Oplatky se pečou

Mariánské Lázně jsou proslavené výrobou oplatek. Výstava umístěná v historických prostorách kolonády seznámí návštěvníky s jejich původem, chybět nebudou informace o nejznámějších lázeňských cukrářích či o životě v lázních v různých historických epochách.

Výstava bude volně přístupná do neděle, poté bude přemístěna do městského muzea. Podle Lenky Žabkové z firmy vyrábějící oplatky jsou kromě jiného unikátní i v tom, že jejich produkce nebyla nikdy přerušena.

Vůni čerstvých oplatek budou při lázeňských oslavách se svými výrobky konkurovat šéfkuchaři z největšího tuzemského hotelového řetězce Orea Hotels, kteří se představí v areálu Arnika.

Bude mezi nimi i šéfkuchař Jaroslav Beránek, vítěz soutěže o nejlepší svíčkovou v Česku, uvedla Linda Maurerová z pořádající agentury. "Vařit se bude také zaječí kýta s povidlovou omáčkou a chebským knedlíkem či pečené kachní stehno se zelím," dodala.

Pro sportovce i čtenáře

Kromě kulinářských zážitků si přijdou na své i techničtěji založení návštěvníci města. Nový nájemce a provozovatel skiareálu na Krakonoši, společnost Snowhill, zahájí letní provoz kabinové lanovky, uvedla zástupkyně firmy Radka Záhořová.

Svůj křest si při oslavách nové sezony pak odbude v pravé poledne v domě Casino nová výpravná fotokniha pojmenovaná Mariánské Lázně, město pramenů v zeleni. Vydal ji mariánskolázeňský fotograf David Kurc, který je také autorem části snímků.

Zastoupen je i jeho kolega Zdeněk Král. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol věnovaným pramenům, lázeňským parkům, architektuře a Slavkovskému lesu, podotkl Kurc. Zhruba stovka snímků ukazuje Mariánské Lázně nejenom z tradičních pohledů.

Tagy: zábava lázně správa

Zdroje: ČTK