Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Město, které nadchne i šokuje. Kutná Hora

Město, které nadchne i šokuje. Kutná Hora
zdroj: Archiv

Kutná Hora je krásné město, jehož památky jsou zapsané do světového seznamu dědictví Unesco. Skrývá však také místo, ze kterého mrazí.

O městě stříbra, jak se Kutné Hoře přezdívá, bylo napsáno mnoho. Pochlubit se může například chrámem svaté Barbory, Jezuitskou kolejí nebo kostelem svatého Jakuba. Turisté by však neměli zapomínat navštívit také hřbitovní kostel Všech svatých, který ve svém podzemí ukrývá netradiční, a pro někoho snad i strach nahánějící, kostnici. Ta představuje hromadné místo odpočinku 40 000 lidí.

Pyramidy kostí vyskládal poloslepý mnich

Ostatky, které se v kostnici nacházejí, pocházejí z doby konce morové rány – tedy z roku 1318, a z husitských válek. Postavené do pyramid však byly až v 15. století, kdy byl zrušen hřbitov a exhumované ostatky uložené právě do prostor podzemní kaple, a to poloslepým mnichem.

Dnes je interiér udržován v podobě, do jaké jej na začátku 18. století upravil architekt Jan Blažej Santini-Aichel. K vidění je zde například lustr, erb nebo vysoké svícny – vše sestaveno z nejrůznějších lidských kostí. Právě lustr tvoří jednu z dominant celé kostnice, dle průvodce je vytvořen ze všech kostí, které se v lidském těle nacházejí.

Lustr je dominantou kostnice
Lustr je dominantou kostnice

Více naleznete na StudentPoint.cz.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma