Dnes je pátek 1. července 2022., Svátek má Jaroslava
Počasí dnes 29°C Bouřky

Mexiko, památky a kultura

Mexiko, památky a kultura
zdroj: Profimedia

Vyjmenovat všechny krásy Mexika je stejně nemožné, jako spočítat hvězdy v noci na obloze: indiánské pyramidy v Chichén Itzá, katedrála v Guadalupe, muzea a galerie v Mexico City, průzračná, tyrkysově zbarvená a nádherně čistá mořská voda na všech plážích a mnoho dalších, stejně přitažlivých zajímavostí i památek najdete právě zde – ve středoamerické zemi, v níž si můžete naplno užít jak slunce, tak i kulturní zážitky, stejně jako příjemně teplou vodu Karibiku i Tichého oceánu…

Chichén Itzá
Asi nejslavnějších archeologických nalezišť na světě se nachází na poloostrově Yucatán. Chichén Itzá zažila své nejvýznamnější období mezi léty 350 až 1250 našeho letopočtu. Nejprve zde sídlil kmen Mayů, později tu pak byla metropole indiánského kmene Toltéků.

Největší zdejší památkou je Kukulkánova pyramida, která je specifická tím, že v sobě skrývá ještě jednu, starší pyramidu. Ta je zcela zakrytá zdí. Na chrámové plošině ukryté svatyně najdete nádherný trůn ve tvaru jaguára a působivou sochu válečníka. Být na Yucatánu a nenavštívit Chichén Itzá – to prostě nejde…

Připomeňme, že jen na Yucatánu objevili archeologové kolem dvou tisíc mayských a toltéckých lokalit, ale jen některé, nejvýznamnější byly doposud odkryty a restaurovány. Téměř každý rok jsou zde objevovány další komplexy trosek těchto dávných kultur, které byly po celá léta skryté pod hustou tropickou zelení…

pyramida zdroj: Profimedia

Mexico City - Museo Anahuacalli
V hlavním městě Mexika navštivte budovu navrženou a postavenou slovutným výtvarníkem Diegem Riverou. Svojí podobou toto stavení tak trochu připomíná aztécké chrámy. V muzeu je ukrytá soukromá sbírka předkolumbovských uměleckých objektů, které slavný výtvarník v průběhu celého svého života sbíral a bedlivě studoval – je zde třeba na dva tisíce kusů keramiky a nejrůznějších plastik...
Ve zdejší napodobenině ateliéru věhlasného malíře uvidíte jeho nejrůznější náčrtky a návrhy a budete moci tak letmo nahlédnout i do jeho umělecké kuchyně.

Museo Anahuacalli se nachází nedaleko stanice metra Tasqueňa. A nezapomeňte, že zavírací den je zde (jako ve většině muzeí) každé pondělí. Vstupné – 1,90 amerických dolarů...

Guadalupe – stará a nová Bazilika
Bazilika ve městě Guadalupe je jednoznačně nejvýznamnějším poutním místem v Mexiku a možná i v celé Střední Americe. V tzv. “staré bazilice” bylo celá léta vystaveno indiánské pončo, na němž se prý v roce 1531 zázrakem objevila podobizna Matky Boží.

Jak k tomu kdysi došlo? Mexickému zemědělci Juanu Diegovi Cuauhtlatoatzinovi se v prosinci 1531 zjevila Panna Maria a požádala ho, ať zajde za biskupem se vzkazem, že na kopci Tepeya nedaleko Guadalupe by měl nechat postavit chrám. Muž tak učinil…

Biskup rolníka vyslechl, ale neuvěřil mu, přísně ho vybídl, ať přijde o den později a do té doby, ať svá slova náležitě zváží. Když Juan Diego kráčel domů od biskupa, opět se mu zjevila Panna Maria a ptala se, jak pochodil. Ten jí celé setkání vylíčil. “Přijď sem tedy zítra, dostaneš důkaz,” odpověděla světice.
Následující den byla neděle a Juan Diego šel navštívit svého nemocného příbuzného. Schválně se ale vyhnul místu, kde se mu Panna Maria zjevovala. Přesto ji znovu uviděl. Bohorodička rolníka ubezpečila, že jeho příbuzný je už uzdravený, proto ať raději zajde na kopec Tepeya, kde mu věnuje pro biskupa důkaz o pravdivosti slov z předchozího dne. Juan Diego se tam odebral a uviděl, že - uprostřed prosince! - je celý kopec posázený kvetoucími růžemi. Několik jich natrhal, zavinul do svého ponča a vydal se k biskupovi.

mexiko2 zdroj: Profimedia

Když k duchovnímu hodnostáři přišel, rozvinul plášť a položil ho na zem. Všichni přítomní v tu chvíli uviděli nejenom kvetoucí růže, ale i jasný, zářivý portrét Panny Marie vyobrazený na Juanově plášti. Biskup uvěřil a nechal na kopci postavit velkolepou baziliku. Její základy však nebyly po mnoha letech staticky v pořádku, proto hned vedle ní stojí ještě nově postavený chrám.

Legendární pončo visí dnes za neprůstřelným sklem právě v Nové bazilice, která údajně pojme až 12 000 poutníků. Zejména o nedělích sem přijíždějí zástupy věřících z celé Střední a Jižní Ameriky. V Mexiku se říká, že Panna Maria Guadalupská je ztělesněním nekonečného soucitu a že pomůže každému, kdo se na ni obrátí.

TIP: Vydejte se na zájezd do Mexika a poznejte místní památky, různorodou kulturu a obyvatele. Čeká na vás poznávací zájezd To nejlepší z Yucatánu a indiánský Chiapas.
San Miguel de Allende

Toto městečko plné umělců je mimo jiné vyhlášené tím, že právě zde vznikají nejkrásnější zlaté a stříbrné šperky. Krom toho má úžasnou atmosféru. Je tu velký počet galerií s výtvarným uměním všeho druhu a dvě vyhlášené umělecké školy…

Vysoké dřevěné brány v centru města se zde otevírají do patií osvětlených obvykle křišťálovými lustry a opatřených kovanými zábradlími, malé stolky na předzahrádkách restaurací vybízejí k posezení, protože číšníci je umísťují hned vedle pískovcových kašen z osmnáctého století se zurčící vodou, nebo také i do podloubí starých paláců, které dozajista pamatují ještě španělské koloniální doby...

cozumel-1351419_1920 zdroj: Profimedia

Večerní osvětlení pak ještě znásobí nádheru farního kostela Parroquia de San Miguel Arcángel, jehož růžové věže čnící do nebe připomínají jakýsi obrovský svatební dort, který jako by se vznášel téměř v oblacích.

Tento kostel byl postaven podle vzoru proslulé gotické katedrály v německém Ulmu. Jeden z jeho stavitelů - indiánský kameník Zeferino Gutiárrez - však znal slavnou předlohu svatostánku pouze z pohlednice, kterou měl k dispozici. V Evropě osobně nikdy nebyl. Natolik zaníceně ale miloval a přesně si pamatoval celou podobu ulmské katedrály, že dokázal naskicovat sakrální dílo hůlkou do písku a tím údajně přesně instruoval další architekty... Nakolik je pravdivá tato legenda, to nevíme, ale nepátrejme po tom. Obdivujme působivou stavbu, která je velkolepým srdcem města, zdejším průsečíkem všech energií, nálad, snů i tužeb.

Taxco
Město, které lze označit pouze dvěma slovy: „koloniální šperk“. Vévodí mu dvě vysoké, pozdně barokní věže kostela Santa Prisca vystavěné z načervenalého pískovce. Na jeho vnitřních stěnách najdete i fresky zdobené zlatem a honosný zlatý oltář.

Pro nejstarší část města nacházející se kolem tohoto chrámu jsou charakteristické bílé cihlové domy, úzké a strmé uličky a náměstíčka s půvabnými kašnami a malebnými kavárnami. Svou klidnou a trochu ospalou atmosférou připomínají třeba pražskou Malou Stranu.

Autor: Jiří Houdek

Zdroje:
Inzerce

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 1.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,730 24,830
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma