Moskva: Taxikáři budou muset mluvit plynně rusky

- Cestování autor: red

Moskva chce zavést normu, podle které budou muset všichni taxikáři v metropoli hovořit plynně rusky. Dnes o tom informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na výnos moskevské radnice.

Šoféry taxislužby bude čekat série otázek, které prokážou jejich znalosti ruštiny a hlavních dopravních tras Moskvy. Ve vozech také budou muset viditelně vystavit své osobní údaje, fotografii a ceník. Pasažéři budou mít napříště možnost objednat si u taxislužby vůz vybavený dětskou sedačkou. Na stanovištích taxi budou mít v případě většího zájmu o vůz přednost těhotné ženy, invalidé a účastníci druhé světové války.

Zpřísnění pravidel taxislužby následuje po rozsáhlém průzkumu, který radnice v minulých dnech provedla v hlavním městě. Ukázalo se, že v ruské metropoli stále ještě masově existuje letitá praxe "černých" taxikářů, tedy šoférů, kteří svůj vůz využívají k převozu cestujících  bez řádné licence.

Při třídenním průzkumu provedeném ve dnech 9. až 11. července bylo prověřeno na 800 vozidel taxislužby, z nichž bezmála čtvrtina pracovala bez licence a polovina ji neměla v pořádku. Průzkum také potvrdil obavy z neuspokojivého technického stavu vozidel taxislužby - prohřešky kontroloři našli u víc než poloviny taxíků. Taxikářských ceníků se kontrola netýkala.

Vzhledem k alarmujícím zjištěním se dopravní odbor moskevské radnice rozhodl hloubkovou kontrolu taxislužby častěji opakovat.

Tagy: Moskva taxi

Zdroje: ČTK