Muzeum Járy Cimrmana předčí návštěvností sbírky zámku

- Tip na výlet autor: red

Do Muzea Járy Cimrmana, které bylo v Letohradě otevřeno vloni v polovině června, přišlo za první rok existence asi 3000 návštěvníků. Stalo se tak zajímavým turistickým cílem. Návštěvností předstihlo dokonce i sbírky umístěné stejně jako Cimrmanovo muzeum na zámku, řekla Marie Minářová, která má v Kulturním centru Letohrad na starosti muzea a zámek.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Do zámecké expozice chodí lidí méně, za rok kolem tisícovky," uvedla. 
Minulý týden Cimrmanovo muzeum ocenilo návštěvníka s číslem 3333, nyní jich bude odhadem 3500. Zájem turistů o českého génia zčásti pomáhá i návštěvnosti zámeckých expozic. "Ten, kdo přijde na Cimrmana, si často prohlédne i další sbírky na zámku," řekla Minářová.

Za vznikem muzea stojí Stanislav Vacek, který už před časem v Letohradě odhalil mistrovu sochu. Vloni přibylo i muzeum ve sklepení zámku, kde dříve byly sklady civilní obrany. Všechny exponáty sehnal Vacek sám. Portrét mocnáře Františka Josefa II. mu namaloval kamarád. Fotografie dodal Vackův syn, který je odborníkem na rod Habsburků. Expozice se věnuje nejen Cimrmanovi, ale i divadlu, jeho členům a autorské dvojici Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak.

K vidění je i Cimrmanova světnička

Návštěvníci mohou v muzeu vidět nejen mistrovy fotografie v útlém věku, ale i v dospělosti, například jak skáče na lyžích, takže mu zrovna není vidět do tváře. Prohlédnout si mohou plakáty k představením divadla a mnoho divadelních relikvií a rekvizit. Součástí muzea je také Cimrmanova světnička, kde je od všeho jen polovina, podobně jako ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící, kde byl v mistrově pokoji k vidění řez postelí i s peřinou.

Podle verze Miloně Čepelky, která zazněla při otevření muzea, se Cimrman údajně v Letohradě, dřívějším Kyšperku, zastavil při cestě vlakem mezi Prahou a Vídní, kde v hlavním městě mocnářství pravidelně neuspěl na patentovém úřadě. Jiná legenda praví, že Cimrman zde odpočíval, než jel uzavřít Zemskou bránu v Orlických horách.

Tagy: atrakce turistika muzeum

Zdroje: ČTK