Na Foru Romanu opět zpřístupněn největší chrám starého Říma

- Cestování autor: red

Po 26 let trvajícím restaurování byl dnes na Foru Romanu znovu zpřístupněn největší chrám starého Říma, chrám Venuše a Romy. Od nynějška bude zařazen do prohlídky Fora Romana a Palatina.

Chrám dal v první polovině 2. století postavit císař Hadrián, který ho i projektoval. Je unikátní tím, že má dva protilehlé kultovní prostory, v nichž byly sochy bohyň, kterým byl chrám zasvěcen - Venuši, bohyni lásky a mytické předkyni Římanů, a Romě aeterně (Věčnému Římu), bohyni města. První byla obrácena ke Koloseu, druhá k Foru Romanu.

Zbyly jen trosky

Z monumentální stavby, která byla 110 metrů dlouhá a 53 metry široká, zbylo jen asi 15 sloupů z bílého mramoru a zbytky obou apsid. Jedna jeho část byla začleněna do kostela Santa Francesca Romana.

Návštěvníci Fora Romana mohli chrám vidět, ale neměli do něj přístup. Za pontifikátu Jana Pavla II. byl otevřen jen na křížovou cestu o Velkém pátku. Restaurování se soustředilo zvlášť na dláždění chrámu Romy, očištění jeho apsidy a záchranu sloupů. Na práce finančně přispěl i známý italský módní návrhář Valentino.

Tagy: Řím turistika chram

Zdroje: ČTK