Vídeň ovládne adventní atmosféra

- Cestování autor: red

Centrum Vídně od soboty ovládne adventní atmosféra. Před vídeňskou radnicí totiž začíná tradiční vánoční trh, který potrvá do 24. prosince.

Každoročně toto slavnostně nasvícené tržiště v rakouské metropoli navštíví víc než tři miliony lidí, z toho půl milionu turistů ze zahraničí.

"Máme z toho radost, protože to prospívá našemu trhu. Jsme na to také dobře připraveni. I letos očekáváme 500.000 návštěvníků ze zahraničí. Hosté z Česka jsou pro nás zvlášť důležití," řekla šéfka vídeňské hospodářské komory Brigitte Janková. Zatímco Rakušan při své návštěvě na trhu nechá v průměru 18 eur (asi 444 Kč), zahraniční turista na něm utratí mnohem více.

Punč, svařené víno nebo kaštany

Na návštěvníky čeká na 140 stánků s punčem, svařeným vínem, pečenými kaštany, kandovaným ovocem, svíčkami, vánočními ozdobami, textilem, koženými či dřevěnými výrobky a suvenýry. Přilehlý park se pak už po 25 let v předvánočních týdnech mění v pohádkový svět s atrakcemi a vyzdobenými stromy. Dekorace navrhli rakouští výtvarníci.

Trh i pohádkový svět mají od loňska nový koncept osvětlení, který má obstarat ještě působivější slavnostní scenérii. Park od parlamentu k univerzitě podél okružní třídy Ring lemují svítící andělé. K návštěvě pak zvou vstupní jiskřící oblouky. V sobotu v 17:30 se před radnicí rozzáří i sedmdesátiletý smrk, který je vysoký 27 metrů.

Ohled na životní prostředí

Pořadatelé si zakládají na tom, že se chovají šetrně k životnímu prostředí. K osvícení stromu použili tisícovku úsporných LED diod. Ve srovnání s běžným osvětlením tak prý ušetří 90 procent energie. Na trhu se také třídí odpad a skleněné lahve se zálohují.

Vánoční trh před vídeňskou radnicí má i několik "nej". Je to největší taková akce v Rakousku. U vstupu naproti divadlu Burgtheather je pak největší adventní věnec ve Vídni. Dvoutunový obr z jedlových větví měří v průměru 12 metrů. Čtyři dny ho vázala šestice květinářů.

Na trhu nebude chybět ani vídeňský ježíšek - Christkindl. Letos si ho zahraje dvacetiletá studentka lékařské univerzity Stefanie. Vždy odpoledne od čtvrtka do neděle se bude v bílé říze a v paruce se zlatavými loknami snažit čtením příběhů krátit návštěvníkům čekání na Vánoce.

Vídeňský Ježíšek

Mladá Vídeňanka si myslí, že se pro roli ježíška zvlášť dobře hodí. "Jsem otevřený, přátelský člověk. Jsem ráda mezi lidmi a přistupuji k nim s úsměvem. Často jsem už slyšela, že můj smích je nakažlivý a že jsem opravdové sluníčko," řekla Stefanie. Její ježíškovskou úlohu jí prý usnadní to, že vášnivě ráda hraje divadlo.

Specifická atmosféra Vídně

I když jsou vídeňské předvánoční trhy před radnicí světoznámé, do reklamy podle šéfky vídeňské hospodářské komory putují dva miliony eur (asi 49,3 milionu Kč). "Ví se, že předvánoční čas a Vánoce ve Vídni jsou něco naprosto zvláštního. V prosinci jsme skutečně evropští a světoví. Lidé přijíždějí, aby si tu užívali vánoční atmosféru," dodala Janková.

Vánoční trh před vídeňskou radnicí bude otevřený od neděle do čtvrtka od 10:00 do 21:30, v pátek a v sobotu pak do 22:00. Na Štědrý den ho mohou zájemci navštívit do 18:00.

Tagy: Vídeň advent

Zdroje: ČTK