Dnes je pátek 15. ledna 2021., Svátek má Alice
Počasí dnes 0°C Sněhové přeháňky

(NE)skončit v pasti

(NE)skončit v pasti
zdroj: Archiv

Tři bezesné noci, 50 km v dešti, 20 kg na zádech, 3 tatranky na tři dny, 76 m po laně, hektolitry panáků na skvělém mejdanu a nespočet úžasných lidí. Tak by se dal shrnout unikátní kurz přežití Jägermeister PAST, který sestavil pro 20 vyvolených tým profesionálů z ozbrojených složek sloužící v misích od Kosova, přes africké Kongo, po Irák či Afghánistán.

„Vstávat,“ vzbudilo účastníky pár minut po půlnoci neúprosné komando v kuklách. Jen v pyžamech museli vyběhnout do lesa. Teploměr ukazoval pouhých osm stupňů, ukrutně foukal studený vítr a zbytek dne propršelo. Čtyři týmy nadšenců si ale společně řeklo, že na to má. Běhali ze stanoviště na stanoviště, kde na ně čekal zkušený instruktor. Vyzkoušeli si zdravovědu, respektive jaké to je, zhodnotit zranění náhodně nalezeného člověka.

Zraněného pak museli odnést na improvizovaném lehátku více než jeden kilometr na louku. Pod palbou studeného deště si museli sami navést vrtulník, který je přepravil na další místo. Přežít se učí speciálové i ve městě, a tak si týmy podle jejich scénáře museli vyžebrat peníze na jídlo a najít nejlevnější ubytování. Z města je GPS dovedla na cestu, kde museli pomáhat se zapadlým autem za příslib svezení. Po pár metrech je přepadl „terorista“ se samopalem. Šlo o to, jak se dá vypořádat s násilnou situací bez použití násilí. Žádné řvaní a vytahování, z rukou magora maskovaného v šátku se dalo dostat jedině vyjednáváním. Po přepadení museli přejít dlouhý kus po lanech za povzbuzování ostatních členů týmu. Když už si celí nadšení mysleli, že je konec, zjistili, že opravdový konec je ještě hodně daleko.

IMG_8790 zdroj: Archiv

Zmrzlí, vyhladovělí a vyčerpaní si postavili improvizovaný přístřešek. Sami si museli stáhnout a vykuchat králíka, kterého si pak nadšeně opékali nad ohněm. Jen chvíli. Naštvaní hasiči přijeli jejich zdroj tepla a jídla uhasit, ale účastníci je dokázali obměkčit natolik, že nezhasl jediný plamýnek. Nakonec se nasardinkovaní pod malou plachtou aspoň krátce vyspali. Ráno přišla sprcha a jako bonus sebeobrana a střelba. A za odměnu pořádný mejdan zalitý mnoha panáky a kořeněný nekonečným vyprávění zážitků. Co si z PASTi účastníci odnesli? Především to, že přežít se dá jen s použitím chladné hlavy. A to je většinou hodně těžká práce. Video z akce a další informace na: www.zpasti.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,180 26,260
USD 21,620 21,740
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma