Něco, co tady ještě nebylo! Brňané mohou ochutnat 42 druhů regionálních piv

- Tip na výlet autor: Danica Klein

Brňané a návštěvníci jihomoravské metropole budou mít koncem příštího týdne možnost ochutnat 42 druhů piv vyráběných v sedmi regionálních pivovarech v Čechách a na Moravě. Pivovarské dny se uskuteční potřinácté. Novinářům to dnes řekli zástupci města a skupiny Pivovary Lobkowicz.

Počet piv, které akce nabízí, se každoročně zvyšuje. Před dvěma lety jich bylo 24, loni 36 a letos 42. Akce nabídne dvě novinky z Pivovaru Vysoký Chlumec, ochucené pivo Borůvka a Chlumecký Pale ale. Toto světlé svrchně kvašené pivo typu ALE o stupňovitosti 11 procent a obsahu alkoholu 4,1 procenta má v chuti nádech medu, květů, rozinek a ovoce.

Podle Petra Měcháčka z Pivovarů Lobkowicz mají lidé zájem o netradiční styly. Svrchně kvašené pivo musí vznikat odděleně od klasické české produkce. "Chceme svrchně kvašené pivo zavést jako stálý produkt," uvedl Měcháček.

Kladné ohlasy

Novinkou bude i nápoj na bázi piva Refresh Brusinka a Limetka Pivovaru Černá Hora. Pivo smíchané s limonádou má jen 2,2 procenta alkoholu. Podle Měcháčka jsou pivní limonády nyní na trhu velmi populární. Černohorský pivovar jej začal vyrábět pro celou skupinu Pivovarů Lobkowicz. "Za první týden čepování máme kladné ohlasy a překvapivě vysoké prodeje," uvedl vedoucí obchodu Pivovaru Černá Hora Jindřich Lukášek.

Do skupiny Pivovary Lobkowicz patří dnes sedm regionálních pivovarů. Skupina má asi tříprocentní podíl na českém trhu. Vyrábí zhruba 900.000 hektolitrů ročně. Letos chce výstav podle Měcháčka ještě zvýšit.

Zpestřením letošního ročníku Pivovarských dnů bude řízená degustace pivních speciálů v prostorách Labyrintu pod Zelným trhem. "Je to něco, co tady ještě nebylo. Pro návštěvníky to bude zajímavé i díky místu, kde se bude odehrávat," uvedl Jan Nováček z Turistického informačního centra města Brna. Ochutnávky se budou konat v pátek 25. května od 16:00 do 20:00 a v sobotu 26. května od 14:00 do 19:00.

Program akce se oproti minulým rokům díky opravám staré radnice posune více k Zelnému trhu. V pátek a v sobotu zahrají návštěvníkům i hudební kapely, například Alband Jaroslava Kronka.

Tagy: pivo Brno morava

Zdroje: ČTK