Nejmenším mužem na světě je nyní Kolumbijec vysoký necelých 69 cm

- Cestování autor: red

V mnoha směrech je Edward Nino Hernández typický 24letý Kolumbijec. Rád tančí reggaeton, sní o vlastním automobilu, nejlépe mercedesu, a chce se podívat do světa. Nejvýše na seznamu lidí, s nimiž by se rád setkal, jsou Jackie Chan, Sylvester Stallone a bývalý kolumbijský prezident Álvaro Uribe. Neobvyklým rysem tohoto Kolumbijce je ovšem jeho výška, píše dnes agentura AP.

Nino už byl oficiálně pracovníky Guinnessovy knihy rekordů potvrzen jako nejnižší žijící muž na světě - měří 27 palců (necelých 69 centimetrů). Přitom váží pouhých deset kilogramů.  "Přestal růst ve svých dvou letech," sdělila Noemí Hernándezová o nejstarším ze svých pěti žijících dětí.

Titulem nejmenšího muže na světě se doposud honosil Číňan Che Pching-pching, který měřil o pět centimetrů více a letos v březnu zemřel. Redakce Guinnessovy knihy Edwarda objevila až potom.

Podle ní ale zřejmě Kolumbijcovo kralování nepotrvá dlouho. V polovině října totiž oslaví 18. narozeniny Nepálec Khágendra Thapa Magar, který měří pouhých 56 centimetrů. V současnosti je v knize veden jako nejmenší žijící teenager na světě.

Vysvětlení neznali ani lékaři

Když se Edward narodil, vážil jen 1,5 kilogramu a měřil 38 centimetrů. Lékaři nikdy nebyli schopni vysvětlit, proč je Nino tak mrňavý.

Doktoři z Národní univerzity chlapce zkoumali až do jeho tří let, pak ztratili zájem, vysvětluje matka. Před 18 lety s manželem přišli o zhruba roční holčičku, která se jim narodila s obdobnými parametry jako předtím Edward.

Šťastný a jedinečný

Jejich nejmladší dítě, 11letý Miguel Ágel, je vysoký pouze 94 centimetry a svému nižšímu bratrovi je podobný i ve tváři. Ostatní tři bratři jsou normálního vzrůstu i vzhledu.

"Jsem šťastný, protože jsem jedinečný," prohlašuje Nino.  Trpí však zdravotními potížemi: v obou očích má šedý zákal, který vyžaduje co nejrychlejší chirurgický zásah. Rodina si to ale finančně nemůže dovolit. "Nevidí dobře. Nemůže číst," říká jeho matka.

Na jiné zdravotní problémy si nestěžuje. Jen jeho obtloustlé prstíky mu ztěžují psaní.
Jeho oblíbenou hrou jsou domino a dáma, je velmi společenský a miluje cestování. Ovšem Kolumbii zatím nikdy neopustil. Jeho 18letá přítelkyně je proti němu obr - má 150 centimetrů.

Sláva plynoucí z jeho malé výšky má ale i svou nepříjemnou stránku - "Vadí mi, když na mě lidé (pořád) sahají a zvedají mě," zdůrazňuje.

Tagy: Kolumbie svět

Zdroje: ČTK